artykuły kultura podróże styl życia

Kwietne dywany czyli włoskie infiorate

Monika Utnik-Strugała

Infiorate to ogromne dywany z kwiatów, szykowane w całej Italii w maju i czerwcu. Najwięcej z nich oglądać można w dziewiątą sobotę po Wielkanocy, ale nie tylko. Zwyczaj ich tworzenia wywodzi się z watykańskich celebracji w epoce baroku, a za pierwszą infioratę uważa się kwiatowy dywan powstały w 1625 roku w Rzymie z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła. Mistrzem tych kwiatowych kompozycji był ponoć sam Gian Lorenzo Bernini.

Jeden z najsłynniejszych kwiatowych festiwali to sycylijska Infiorata di Noto, która odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Tego dnia wąska i stroma uliczka Corrado Nicolaci (usytuował się przy niej wspaniały Palazzo Nicolaci Villadorata z rzędem oszałamiających , bogato zdobionych balkonów) zamienia się w kwietny dywan. Na całej długości ciągną się olśniewająco kolorowe obrazy misternie ułożone z tysięcy płatków. Barwy kwiatów kontrastują ze złotym piaskowcem budynków, rażąc soczystym odcieniem. 
Układanie kwiatowej mozaiki rozpoczyna się w piątek. Najpierw autorzy kobierca szkicują kredą rysunek na kamiennym bruku (co roku wybierany jest inny motyw przewodni, np. muzyka, jedzenie, podróże). Potem na zarysowanych konturach układają wąskie, kilkucentymetrowe kawałki zbitej gleby tworzące – podobnie jak szprosy w witrażach – ramy dla kwiatów. Na koniec wolne przestrzenie wypełniają dziesiątkami tysięcy kolorowych płatków. Twórcy gobelinów często używają też nasion fasoli, grochu i soczewicy, kawałków drewna czy barwionych trocin. Efekt podziwia się jednak krótko. Już w poniedziałek kunsztownie utkany dywan niszczą dzieci – to tradycja.

Infiorata w Genzano, fot. Maurizio Belisario
Infiorata w Genzano w 2016 r., fot. Maurizio Belisario

Podobny festiwal odbywa się również w miasteczku Genazzano, godzinę drogi od Rzymu. Po raz pierwszy festa miała miejsce w 1883 roku i odtąd co roku w lipcu powtarza się w niezmienionej formie. W układanie dywanów zaangażowani są wszyscy mieszkańcy. W 2012 roku pobili nawet rekord Guinessa – łącznie ułożyli 1642,57 m kw kwiatowego kobierca! W Genazzano kwiaty zbierane są odpowiednio wcześniej, segregowane kolorystycznie i składowane w tutejszych jaskiniach, gdzie niska temperatura pozwala zachować ich świeżość. W pierwszą sobotę lipca mieszkańcy Genazzano przystępują do pracy, zapraszając również przybyłych na tę okazję turystów. Dywan układają cały dzień i całą noc, by w niedzielę został tradycyjnie… zdeptany. Tu jednak kobierca nie niszczą dzieci, ale aktor odgrywający rolę Jezusa Chrystysa dźwigającego krzyż. Procesja, czyli około 400 mieszkańców przebranych w stroje z epoki, postepuję drogą usypaną z kwiatowych płatków.

Poza Noto i Genazzano, renomą cieszą się także infiorate w mieście Genzano w Lacjum (niedaleko Castel Gandolfo) oraz w Spello w Umbrii. Ta pierwsza odbędzie się w tym roku miejsce w dniach 9–11 czerwca i będzie miała charakter jubileuszowy (240 lat).

Zdjęcie główne: kwietny dywan w Noto w 2013 r., fot. Malega / Flickr, CC BY-ND 2.0