artykuły styl życia kuchnia

W winie… przyjemność. Sommelierski wybór południowych trunków na lato

Monika Bielka-Vescovi

Trudno o napój bardziej kojarzący się z Morzem Śródziemnym i jego uwodzicielską atmosferą, niż wino. Oto cztery rodzaje tego trunku, które warto wypróbować podczas gorących wieczorów tego lata!

Krewki toskańczyk

Bacia, lecca, morde, picca, punge (‘całuje, liże, gryzie, szczypie, kłuje’) – tak pisał Michał Anioł Buonarroti o winach z wapiennych wzgórz średniowiecznego San Gimignano. To idylliczne miejsce w sercu Toskanii, kryjące się w cieniu szesnastu wież, słynie z produkcji białych win ze szczepu Vernaccia.

Vernaccia di San Gimignano to pierwsza apelacja we Włoszech, która w 1966 roku otrzymała odznaczenie DOC, a w 1993 roku jej status zmieniono na DOCG przyznawany wyłącznie winom z najbardziej tradycyjnych siedlisk we Włoszech. Ciekawostką jest, że w okolicy, oprócz wina, od XIII wieku sadzony jest krokus uprawny, używany do produkcji znanego afrodyzjaku – szafranu.

Vernaccia
Vernaccia w San Gimignano. Fot. Emanuele Russo, licencja CC2.0

Kolacja ze śniadaniem

Hiszpańska cava, wino produkowane metodą tradycyjną głównie w okolicach Penedes w niewielkiej odległości od Barcelony, to nie tylko wspaniałe antidotum na upały, ale także trunek, który doda seksapilu każdej kulinarnej uczcie. Zaczynając od aperitifu w połączeniu z hiszpańskimi oliwkami bądź też tapas, poprzez popularną w Hiszpanii smażoną rybę, aż do połączeń z serami, np. cabrales, czy z szynką serrano lub potrawami z grilla. Przede wszystkim jednak cavę można podać do… śniadania. Doskonałą kombinacją, uważaną powszechnie za afrodyzjak, jest cava i jaja przepiórcze. Warto wiedzieć, że cava produkowana głównie z autochtonicznych hiszpańskich szczepów występuje w wydaniu zarówno białym, jak i różowym; miłośnicy wyrafinowanego stylu powinni pamiętać, że dziś w modzie jest szczególnie wersja różowa.

Cava
Dumnie prezentująca się Cava. Fot. Wikipedia

Różowo mi

Wina różowe, niegdyś niechciane i wręcz odrzucone za sprawą amerykańskiego White Zinfandela, dziś stały się wyjątkowo cenione. Są niesłychanie zmysłowe i wspaniale komponują się z wieloma daniami.

Ojczyzną win różowych wytrawnych jest Prowansja. Słynni winiarze w ostatnich latach zaczęli mocno inwestować w tym regionie. Świetnym tego przykładem jest Sacha Alexis Lichine – syn sławnego winiarskiego pisarza Alexisa Lichine, który wsławił się w rozwoju winiarstwa w Bordeaux i jako pierwszy organizował degustacje wina otwarte dla szerokiej publiczności. Mottem Sachy jest: Life should be easy to drink (‘Życie powinno być łatwe do picia’). W swojej posiadłości Château d’Eslans zatrudnił Patricka Leona – znanego konsultanta-enologa, który przez 20 lat pracował jako dyrektor zarządzający dla barona Phillppe’a de Rothschilda, m.in. w Château Mouton Rothschild. Tak też powstały wybitne terroirystyczne* wina, które Jancis Robinson opisuje jako jedne z najbardziej wyróżniających się do co jakości win różowych.

wino różowe
Prowansalskie wino różowe. fot. Pixabay

 

Uwodziciel w przebraniu
W gorącej Grecji wino powstawało już 6500 lat temu, stanowiąc integralną część kultury i stylu życia. Tutaj też rozwinął się, a później opanował basen Morza Śródziemnego kult Dionizosa – boga wina. Warto wiedzieć, że popularne dziś słowo „sympozjum”, używane jako synonim konferencji naukowej, oznaczało w starożytnej Grecji nic innego jak… wspólne picie, stanowiąc po prostu część zebrania towarzyskiego (nota bene dostępnego wyłącznie dla mężczyzn). Za jedno z najbardziej uwodzicielskich greckich win uważany jest porywający biały trunek z wyspy Santorini, produkowany ze szczepu Assyrtiko. Jego mineralna charakterystyka wywodzi się z wulkanicznych gleb wyspy; charakteryzuje je wysoka kwasowość, pomimo gorącego klimatu. Nie bez powodu mówi się więc, że jest to „biały szczep w ubraniu czerwonego” – ze względu na ciężką, przypominającą czerwone wino strukturę i średnią zawartość alkoholu 13,5%.

 

Greckie Assyrtiko. Fot: Monica, licencja CC2.0

 

______________
* Wina terroirystyczne ( od francuskiego terroir – siedlisko) to wina ukazujące w smaku i aromacie cechy związane z ich miejscem pochodzenia. Terroir to idealne połączenie warunków klimatycznych, glebowych i rodzaju szczepu, który jest sadzony w danym miejscu.