artykuły podróże sprawdzone adresy

Włochy dla wybrednych: 5 miejsc do odwiedzenia poza szlakiem

Maria Bulikowska

Tego lata odwiedźcie we Włoszech mniej uczęszczane zakątki, które nierzadko kryją imponujące skarby: piękne widoki i fascynujące historie. Oto przykładowa lista kilku z nich.

1. Bergamo w Lombardii

Alternatywa dla: Mediolanu

Bergamo
Choć wielu podróżującym nazwa miasteczka kojarzy się głównie z portem lotniczym nieopodal Mediolanu, w istocie Bergamo to prawdziwa perełka na mapie Lombardii, której warto poświęcić osobny dzień na zwiedzanie. Punktem obowiązkowym są główne place miasta (Piazza Vecchia i Piazza del Duomo); każdego italofila zachwyci też moment zagubienia w plątaninie wąskich średniowiecznych uliczek. Wysokie położenie miasta gwarantuje piękne widoki, a męczące pokonywanie schodów zastąpi podróż jedną z miejskich kolejek (funicolari).

2. Portovenere w Ligurii
Alternatywa dla: Cinque Terre

Portovenere

Jeszcze dwa wieki temu wydawała się niemal odcięta od świata; dziś Riwiera Liguryjska jest jedną najpopularniejszych turystycznych destynacji. Tym, którzy pragną poczuć atmosferę regionu, polecamy zboczenie z obleganego szlaku i wizytę w Portovenere. Kolorowe budynki zawieszone nad morzem, XII-wieczny zamek rodu Doria i malowniczo położony kościół św. Piotra to tylko niektóre z atrakcji tej niewielkiej miejscowości. Jest tylko jeden haczyk: do Portovenere należy wybrać się samochodem bądź autobusem – do miasteczka nie docierają pociągi!

3. Cefalù i Ragusa na Sycylii 
Alternatywa dla: Taorminy

Cefalu
Jeśli nie nęcą Was drogie, turystyczne kurorty, zboczcie nieco z trasy. Cefalù (na zdjęciu) to rybacka miejscowość o charakterystycznych, białych budynkach, zadbanej, piaszczystej plaży i wielu ciekawych adresach. Przykład? W sercu starej części miasta znajdziecie niezwykłe miejsce: średniowieczną pralnię publiczną. Ragusę z kolei polecamy wielbicielom komisarza Montalbano, bohatera serii kryminałów pióra Andrei Camillerego. W filmowej adaptacji zagrała ona Vigatę – fikcyjne miasteczko, w którym rozgrywa się akcja powieści.

4. Cortona w Toskanii
Alternatywa dla:
Sieny i Pizy

Cortona
Tym razem nasz wybór uznać można za odrobinę przekorny: niewielka Cortona nie narzeka bowiem na brak turystów, głównie za sprawą bestsellerowej książki i filmu Pod słońcem Toskanii, których akcja rozgrywa się właśnie w tej okolicy.
Mimo, że angielski można tu usłyszeć na każdym kroku – spora część mieszkańców to obcokrajowcy, którzy, wzorem bohaterki książki, porzucili swoje ojczyzny i rozpoczęli tutaj nowe życie – warto dać miasteczku szansę, szczególnie poza sezonem. Zwiedzając Cortonę, można bowiem wciąż jeszcze cieszyć się jej oryginalnym, średniowiecznym charakterem: urokiem wąskich uliczek niedostępnych dla ruchu samochodowego, XII-wieczną zabudową i pamiętającą czasy Etrusków, imponującą Fortezza del Girifalco.

5. Oplontis (Torre Annunziata)
Alternatywa dla: Pompejów

AAAAA
Oplontis, czyli dzisiejsza Torre Annunziata, zalicza się do antycznych miast zniszczonych podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Choć turyści koncentrują się zazwyczaj na obejrzeniu Pompejów i Herkulanum, to, przebywając w  okolicy, nie można pominąć tego zachwycającego miejsca! Na zwiedzających czeka elegancka i doskonale zachowana rzymska willa, która  należała być może do samej Poppei Sabiny, żony cesarza Nerona. Zakonserwowane przez popiół freski nadal mienią się żywymi kolorami, roślinność bujnie zdobi ogród, a za kolumną wydaje się przemykać, otulona pallą, postać Sabiny…

zdjęcie wnętrza willi: Tierceron, licencja Creative Commons.