kuchnia

Spaghetti Aglio e Olio

Karolina Wiercigroch

Dobra oliwa potrafi przekształcić najprostsze danie w coś specjalnego. Wystarczy kilka kropel, żeby zaczarować kromkę chleba, talerz pomidorów albo garść szpinaku. Oliwa urozmaica najprostszy makaron na świecie, czyli aglio e olio – czosnek i oliwa. Danie pochodzi z neapolitańskiego repertuaru cucina povera (czyli “biednej kuchni”) i jest ubogą wersją spaghetti alle vongole - tyle, że bez muszli. Robi się je w kilka minut, smakuje wspaniale.

Nazwana przez Homera “płynnym złotem”, oliwa stanowiła jeden z najcenniejszych towarów starożytności. Za sprawą sadzonki drzewa oliwnego Atenie udało się wygrać spór z Posejdonem, z którym rywalizowała o władanie nad Atenami, właśnie zjednoczonymi przez króla Kekropsa Atenami. Jej dar został uznany przez mieszkańców miasta za cenniejszy niż słone źródło Posejdona, a na pamiątkę tego wydarzenia w pobliżu pierwszego drzewa oliwnego na zboczach Akropolu stanął Partenon.

Podarek Ateny słusznie uznano za bardziej przydatny w życiu codziennym. Na przestrzeni wieków drzewo oliwne było wykorzystywane na wiele sposobów. Oliwki i oliwa znalazły zastosowanie nie tylko w kuchni. Złocistozieloną oliwę ucierano z kwiatami i ziołami, tworząc maści i kosmetyki. Stosowano ją jako paliwo w lampach oliwnych. Przed zawodami spartańscy atleci nacierali muskularne ciała oliwą, a zwycięzców olimpiad dekorowano wieńcami z oliwnych witek. Gaje oliwne uważano za miejsca święte, a ścinanie za ścięcie drzew groziły surowe kary. W starożytnym Rzymie podatki płacono czasami w formie danin z oliwy, wtedy też zaczęto dzielić oliwę według jakości. Olei floris, czyli “kwiat oliwy”, stanowił odpowiednik dzisiejszej oliwy extra vergine.

spaghetti aglio olio peperoncino

Spaghetti Aglio, Olio e Peperoncino

porcja dla 2 osób

200 g spaghetti
2 ząbki czosnku, pokrojone w cienkie plasterki
1 papryczka chili, posiekana
6 łyżek oliwy
garść posiekanej natki pietruszki
opcjonalnie: sól i pieprz
starty parmezan

spaghetti aglio olio peperoncino

Spaghetti gotujemy al dente (około 10 minut).
W międzyczasie podgrzewamy oliwę w głębokiej patelni.
Na średnim ogniu delikatnie podsmażamy czosnek i chili.
Dodajemy ugotowany makaron, mieszamy i podgrzewamy razem przez 1-2 minuty.
Posypujemy pietruszką i podajemy.
Doprawiamy solą i pieprzem, możemy też posypać makaron z parmezanem.