styl życia

5 rzeczy, których nie wiedzieliście o śródziemnomorskich kotach

Redakcja

Światowy Dzień Kota po raz pierwszy celebrowano w 1990 roku we Włoszech. Dziś z okazji 17 lutego mamy dla Was trochę kocich ciekawostek!

 

  1. Według jednej z legend, do antycznego Rzymu koty trafiły za sprawą greckiej królowej Egiptu, Kleopatry, która przybyła do Wiecznego Miasta w odwiedziny u swego kochanka i protektora, Juliusza Cezara. Antyczna władczyni rzeczywiście musiała być z kotami dobrze zaznajomiona, bowiem nad Nilem zwierzęta te otaczano kultem od wielu stuleci. Więcej o starożytnych kotach pisaliśmy tutaj.
Kot w gaju oliwnym
Kot w gaju oliwnym
  1. W Grecji powszechnie spotkać można koty egejskie. Rozwój tej rasy formalnie zapoczątkowali greccy hodowcy we wczesnych latach 90. XX w.; w rzeczywistości jest to jedna z najstarszych ras kotów domowych na świecie, pochodząca z Cyklad. Z uwagi na wyspiarski rodowód koty egejskie nie okazują strachu przed wodą; uwielbiają polowania na ryby i morskie żyjątka. Warto zabezpieczać przed nimi akwarium!
Kot na Santorini
Kot na Santorini
  1. Kot egejski jest prawdopodobnie spokrewniony z tzw. kotem Afrodyty – naturalną rasą kota, która ukształtowała się na Cyprze, we względnym odizolowaniu od innych kotów europejskich i azjatyckich. O kotach Afrodyty jako pierwsza wspominała cesarzowa rzymska św. Helena, która bardzo ceniła czworonogich przyjaciół – w celach wybicia węży zamieszkałych pod jej klasztorem, dziś znanym jako Klasztor św. Mikołaja od Kotów, “zatrudniła” ich podobno całą armię. Pisma wspominają także, że na rozkaz cesarzowej w roku 328 na Cypr przybyły dwa okręty pełne kotów z Egiptu lub Palestyny. Cypryjczycy uważają jednak, że kot Afrodyty mieszkał na wyspie już dużo wcześniej. Ze względu na tę znaną na całym świecie historię kot Afrodyty jest także nazywany kotem św. Heleny albo kotem św. Mikołaja, jak również po prostu kotem cypryjskim.
Kot w weneckiej księgarni
Kot w weneckiej księgarni

 

  1. Wśród państw, w których żyje największa kocia populacja, znajdziemy Włochy, plasujące się pod tym względem na 6 miejscu z blisko 10 milionami tych zwierzaków. To właśnie ten kraj zainicjował w 1990 roku wprowadzenie do kalendarza Światowego Dnia Kota (17 lutego; warto przypomnieć, że 17 listopada przypada natomiast Dzień Kota Czarnego). We Włoszech do 2013 roku żył również najbogatszy kot świata Tommaso, który, jak pisała w “La Riviście” Olga Bialer, w spadku po zamożnej właścicielce odziedziczył 10 milionów euro, posiadłość na przedmieściach Rzymu, ekskluzywne apartamenty oraz domek letniskowy w Kalabrii. Majątkiem zarządzała poznana podczas spaceru urocza pielęgniarka, która wielkodusznie obiecała zaopiekować się kotem po śmierci starszej pani, nie mając jakoby pojęcia o jej bogactwie. Podczas gdy całe Włochy toczyły debatę, jak Tommaso zadysponuje spadkiem, tłumy kocich księżniczek w designerskich kreacjach ustawiały się w długiej kolejce do jego serca…

 

Kot pod palmą
Kot pod palmą

 

  1. W Izraelu mieszkają przeszło 2 miliony kotów, co jest liczbą imponującą ze względu na niewielkie rozmiary tego kraju. Ich popularność sięga czasów brytyjskiej administracji cywilnej – w latach ’30 XX w. Anglicy przywozili koty na Bliski Wschód, aby rozprawiać się ze szczurami.