kultura książki

Anna Wieczorkiewicz, Apetyt turysty

Julia Wollner

Wakacje za pasem. Warto z tej okazji przypomnieć tekst, który doskonale do nich przygotowuje: otwiera oczy, stymuluje ciekawość, nade wszystko zaś... wzmaga apetyt. Czyni to jednak przewrotnie, nie dając gotowych przepisów na świadome wojażowanie, a raczej zmuszając do refleksji i uważniejszego przyjrzenia się procesowi podróży.

Książkę Anny Wieczorkiewicz pochłonęłam podczas ostatniego wakacyjnego wyjazdu w zeszłym roku. W trakcie lektury nieustannie zadawałam sobie pytanie: jak to możliwe, że podróżowałam przez ostatnie trzydzieści – albo i więcej! – lat, nie uświadamiając sobie pewnych kwestii?! Odpowiedzi nie znalazłam; co więcej, poszukuję jej nadal, razem z odpowiedziami na całą masę innych pytań, które pojawiają się w tej publikacji. I na tym właśnie polega jej wartość.

apetyt turysty
Autorka analizuje zagadnienia związane z turystyką z punktu widzenia antropologa. Czym jest poszukiwana przez podróżujących autentyczność przeżyć? Dlaczego zbieramy pamiątki z wojaży? Jakim językiem przemawiają do nas reklamy rozmaitych agencji, a jakim magazyny i blogi o podróżach? Te proste z pozoru kwestie prowadzą do wielu zaskakujących odkryć. Fascynującą przygodą jest przejrzenie się w opisywanych przez Wieczorkiewicz wzorach zachowań, porównanie własnych reakcji do tych, które w materiale badawczym przewijały się najczęściej. Uświadomienie sobie trywialnej w gruncie rzeczy prawdy, że czynność, którą uważamy za jedną z najpiękniejszych w życiu, może być zarówno poezją, jak i produktem, objawieniem i schematem.

Przeczytajcie, choć samego Śródziemnomorza tu niewiele. W zamian dostaniecie jednak niezwykle rozwijającą lekturę, obowiązkową dla wszystkich, którzy lubią pakować walizki.

Anna Wieczorkiewicz, Apetyt turysty. O doświadczaniu świata w podróży, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, Kraków 2012