kultura książki

Izraelskie książki pod choinkę. 5 wybranych propozycji

Ula Rybicka

Przenikanie się kultur i tradycji w dzisiejszym świecie nie powinno nikogo dziwić. Świetnym pomysłem może być połączenie Bożego Narodzenia z literaturą Izraela. Zapewne wiele osób ucieszy się ze wciągającej lektury na zimowe wieczory, a może nawet zacznie marzyć o podróży do śródziemnomorskiego Tel Awiwu?

Aby ułatwić wybór najlepszej lektury z bogatej oferty izraelskiej prozy, przygotowałam kilka podpowiedzi. To książki, które w Polsce ukazały się niedawno, ich styl i tematyka są bardzo różnorodne, ale łączy je jedno: każda z nich jest pyszna!

Nadav Eyal, Rewolta

Czytelnik poszukujący wiedzy o świecie i gwałtownie zachodzących w nim zmianach bez wątpienia polubi się z dziennikarzem Nadavem Eyalem. Świetnie napisana Rewolta wciąga od pierwszych stron i na pewno zaciekawi wiele osób niezależnie od wieku. W książce Izraelczyka przeczytamy o skutkach globalizacji, ale to nie wszystko – autor esejów kreśli szerszy obraz współczesnego świata. Z biegłością porusza się po tematyce związanej z polityką, ekonomią, socjologią czy nową technologią. Jego tezy mogą być doskonałym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań lub interesujących dyskusji. Książkę tę można czytać także z dwoma tomami Sapiens. Opowieści graficznej Yuvala Noaha Harariego.

Wydawnictwo WAB 2021, tłumaczyła Magdalena Sommer

Yaniv Iczkovits, Córka rzeźnika

Brawurowa historia napisana przez Yaniva Iczkovitsa może czytelnika pochłonąć bez reszty. Tytułowa córka rzeźnika to młoda kobieta, która wyrusza w tajemniczą wyprawę, by pomóc siostrze i odnaleźć jej męża. To jednak dopiero początek – w powieści nadającej się na srebrny ekran niezwykłych wydarzeń jest bez liku, a dzięki snutej przez autora opowieści możemy przenieść się w czasie i puścić wodze fantazji. Wielokrotnie nagradzana książka to nie tylko doskonały na zimę comfort read, ale także przykład literackiego talentu Izraelczyka. Książkę tę można czytać także z powieścią obyczajową Samotne miłości Eshkola Nevo.

Wydawnictwo Poznańskie 2021, tłumaczyła Anna Halbersztat; więcej o książce tutaj


Szimon Peres, Liczą się tylko wielkie marzenia

Szimona Peresa zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać. Niewiele osób jednak wie, że napisał on książkę o swoim życiu i działalności politycznej. Liczą się tylko wielkie marzenia to niezwykle wciągająca lektura pozwalająca poznać kulisy rządzenia w pierwszych niepewnych dekadach istnienia Izraela, a także pokazująca proces podejmowania decyzji na najwyższym szczeblu. Laureat pokojowej Nagrody Nobla opowiada o życiu z werwą i entuzjazmem, a wiele z opisywanych wydarzeń wprost nadaje się do ekranizacji. To obraz nie tylko zdeterminowanego i odważnego polityka, lecz również młodego państwa z niezwykle skomplikowanym statusem politycznym. Książka Szimona Peresa jest jedną z tych lektur, które koniecznie trzeba mieć w swojej biblioteczce. Książkę tę można czytać także z powieścią graficzną Falafel na ostro Michela Kichki.

Dom Wydawniczy REBIS 2020, tłumaczyli Emilia Skowrońska i Andrzej Skowroński


Amos Oz, Szira Chadad, Z czego powstaje jabłko?

Każdy czytelnik, któremu bliska jest izraelska proza, z pewnością poznał już niejedną powieść Amosa Oza. Aby jednak mieć głębszy wgląd w jego twórczość, warto przeczytać także Z czego powstaje jabłko?, czyli rozmowę mistrza z Szirą Chadad. Wśród wielu kwestii dotyczących pracy pisarza i kulisów powstawania jego najbardziej znanych książek, pojawiają się tu także wątki dotyczące prywatnego życia, kibucowego świata, polityki Izraela, a także mierzenia się z krytyką jego literatury. Elokwencja i wrażliwość Amosa Oza na kartach książki może stanowić inspirację dla wielu oraz stanowić punkt wyjścia do dalszych literackich poszukiwań. Książkę tę można czytać także z powieścią obyczajową Mój Michael Amosa Oza.

Dom Wydawniczy REBIS 2019, tłumaczył Leszek Kwiatkowski, więcej o książce tutaj

Etgar Keret, Tami Bezaleli, Maleńkie Królestwo

Godną uwagi książką dla najmłodszych czytelników jest Maleńkie Królestwo Etgara Kereta. Dzięki nieskrępowanej wyobraźni izraelski mistrz krótkiej formy jest doskonałym bajkopisarzem. Jego najnowszy tytuł to poruszająca historia o przyjaźni, oddaniu i wierności – jestem pewna, że lektura poruszy także dorosłych czytelników. Opowieść o fikcyjnym królestwie doskonale uzupełniają dość mroczne i wieloznaczne ilustracje, których autorem jest Tami Bezaleli. Nie mam wątpliwości, że Maleńkie Królestwo będzie idealnym świątecznym prezentem, który może zapoczątkować wielką miłość do hebrajskiej prozy. Książkę tę można czytać także z tomem opowiadań Usterka na skraju galaktyki Etgara Kereta.

Wydawnictwo Widnokrąg 2021, tłumaczyła Agnieszka Maciejowska