podcast

Noc pachnie chlebem. Rozmowa z Sabiną Waszut (podcast S04E6)

Julia Wollner

Chleb jest symbolem spotkania. Jak opisała je Sabina Waszut w swojej powieści rozgrywającej się w XIX-wiecznych Włoszech?

Posłuchaj naszych opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.

W czwartym sezonie podcastu zapraszamy Cię do przeżycia SPOTKANIA – kwintesencji Śródziemnomorza. Rozumiemy je jako otwartość na drugiego człowieka, dialog, współistnienie i ciekawość Innego. I właśnie o nich rozmawiać będziemy w tegorocznym podcaście!


Materiał powstał w ramach płatnej współpracy z wydawnictwem Książnica.

Powieść Noc pachnie chlebem przenosi nas do Italii przełomu XIX i XX wieku, w której szaleją polityczne zawieruchy. Francesco, dziedzic wielkiej fortuny, zakochuje się w Erneście, dziewczynie mieszkającej w kolonii robotniczej. Pozbawieni zrozumienia i wsparcia bliskich, decydują się pobrać, a następnie otworzyć niewielką piekarnię w małej lombardzkiej miejscowości. Ich dzieje to początek historii rodziny Consonnich – włoskich piekarzy doskonale znanych Polakom. Spisała je Sabina Waszut, która opowiada nam o pracy nad książką, włoskich smakach i podróżach po ukochanej Italii. Dyskutujemy także o tym, co symbolizuje chleb w śródziemnomorskiej kulturze, czy pojęcie mezaliansu nadal funkcjonuje we współczesnym społeczeństwie i jak piękne mogą być spotkania światów, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie przystają.

Prowadzenie: Julia Wollner
Produkcja: Magda Miśka-Jackowska i Michał Woźniak

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszonych w podcaście, zapraszamy serdecznie tutaj:
🔹 Katarzyna Nowacka: Z włoskiego pieca