O nas

“Lente” to wielopoziomowy projekt kulturowo-lifestylowy, oparty na założeniu, że Śródziemnomorze to nie tylko pojęcie geograficzne, ale mentalność i styl życia. Można go przyjąć i praktykować także w głębi kontynentu, bez względu na narodowość i miejsce zamieszkania.

Projekt “Lente” obejmuje podcast, niniejszą stronę internetową wraz ze sklepem wypełnionym ciekawymi produktami, pięknie wydane publikacje papierowe, a także imprezy i spotkania kulturalne. Za pomocą różnorodnych środków przekazu zachęcamy do wybrania świadomego stylu życia, a także nakłaniamy do refleksji nad pięknem sztuki, literatury i przyrody. Zapraszamy do poznania tradycji i obyczajów innych krajów: od Italii po południową Francję i Hiszpanię, od Bałkanów po Grecję i Turcję, od Egiptu po Izrael. Inspirujemy do zwolnienia, porzucenia pędu codzienności. Zgodnie z dewizą rzymskiego cesarza Augusta, chcemy się spieszyć, żyjąc intensywnie, ale powoli, smakując każdą chwilę.

Zapraszamy do dołączenia do naszego grona, do spotkania z kolebką naszej kultury oraz z samym sobą.

Więcej o naszej filozofii przeczytać można tutaj.

Julia Wollner

Pomysłodawczyni i redaktorka naczelna magazynu „Lente”. Dziennikarka, doktor filologii włoskiej (specjalność: literaturoznawstwo); prywatnie żona Izraelczyka, z drugim domem w Andaluzji. Propagatorka kultury włoskiej i śródziemnomorskiej. W roku 2013 uznana za jedną z najbardziej przedsiębiorczych młodych Polek, o których działaniach pisał „The Huffington Post”. Publikowała m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Meandra”, „Zeszytów Literackich”. Prowadzi liczne wykłady gościnne (Centrum Europejskie Natolin, Uczelnia Łazarskiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Szczeciński), prelekcje i spotkania z czytelnikami. Jako ekspert często wypowiada się w mediach (radio, tv, prasa); w RMF Classic prowadziła autorską audycję “Włoskie lato”. Jest członkinią kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa powołanej przez Jarosława Mikołajewskiego. Zajmuje się redakcją tekstów dla licznych instytucji. W latach 2012-2015 była redaktorką naczelną poczytnego magazynu „La Rivista”, w całości poświęconego kulturze włoskiej.

Więcej o Julii na julia-wollner.com.

Magda Miśka-Jackowska

fot. Karpati&Zarewicz

Pomysłodawczyni i realizatorka podcastu “Lente”, bez której wiedzy, doświadczenia i wsparcia technicznego nigdy by on nie zaistniał. To ona wypytuje Julię Wollner o śródziemnomorskie ciekawostki, które potem słychać w Waszych głośnikach; jest też odpowiedzialna za montaż programu.
Dziennikarka i prezenterka radiowa. Autorka podcastu o muzyce filmowej „Score and the City”. Jest cenionym konferansjerem, prowadzi prestiżowe wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Przez 15 lat stworzyła w RMF Classic wiele lubianych programów, m.in. „Moje kino”, za które w 2010 roku dostała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (najlepszy program radiowy lub telewizyjny o tematyce filmowej) oraz „Zagraj to jeszcze raz”, czyli radiową opowieść o fenomenie muzyki filmowej, pierwszą taką produkcję w polskich mediach i w 2019 roku nagrodzoną w plebiscycie MediaTory. Przeprowadziła setki wywiadów radiowych i telewizyjnych z największymi osobowościami świata kultury. W swojej pracy pedagogicznej związana z Akademią Muzyczną w Łodzi i Uniwersytetem Śląskim. Autorka małej monografii Kilar (PWM) i Przewodnika po muzyce filmowej (PWM, w przygotowaniu).

 

Renia Respondek

Jednoosobowy dział wsparcia redakcji i social media ninja. Z wykształcenia mediteranistka. Dumna z pochodzenia Ślązaczka. Dziennikarka sportowa w stanie spoczynku, przez lata redaktorka naczelna magazynu siatkarskiego VolleyCafe.pl, press officer młodzieżowych reprezentacji Polski w siatkówce. Prywatnie wielbicielka leniwych podróży, kuchni śródziemnomorskiej, także tej odkrywanej w polskich warunkach. Nałogowa czytelniczka, lubująca się zwłaszcza w dobrych kryminałach, najlepiej z Morzem Śródziemnym w tle. Gdyby mogła przeprowadzić się do swojego ulubionego miasta, nie zdołałaby wybrać, czy będzie to Neapol, Florencja czy Rzym.

Aleksandra Luberda

Polonistka i hispanistka. Z wykształcenia literaturoznawczyni, zawodowo działa na polu językoznawstwa jako korektorka i redaktorka. W magazynie „Lente” tropi błędy i czuwa na straży przecinków. Na stałe w Krakowie, w przeszłości pomieszkiwała w Hiszpanii, którą zna od A do A: od deszczowego wybrzeża Asturii po skąpaną w słońcu Andaluzję. Kiedy nie czyta zawodowo, czyta prywatnie – po hiszpańsku, katalońsku, angielsku i polsku, w oryginale i w przekładzie. Za swoje próby tłumaczeniowe wyróżniona Nagrodą im. Edwarda Porębowicza za przekład z języka katalońskiego. Gdy nie czyta – śpiewa, gra i sprząta.

Paulina Ostrowska

Organizuje to, co wydaje się nie do zorganizowania, a jej dłonie szykują dla Was najpiękniejsze śródziemnomorskie przesyłki. Jest dobrym duchem czasopisma, kierowniczką sklepu Lente i mistrzynią baristów w Cophi.

Maria Bulikowska

Graficzka i italianistka z tytułem magistra historii literatury. Autorka książek dla dzieci o gwarze warszawskiej (m.in. Mała książka o gwarze warszawskiej, Jak BUM-CYK-CYK! Powiedzonka warszawskie). Laureatka konkursu Children’s Design Award w 2012 r. oraz wyróżnienia w konkursie Świat Przyjazny Dziecku zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2014 r.
Ilustratorka książki dziecięcej i prasowej. Współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie. Jest autorką publikacji prasowych na temat zjawisk kulturowych oraz z dziedziny literatury. Brała aktywny udział we współtworzeniu i prowadzeniu magazynu “La Rivista”, zarówno jako członek redakcji, jak i publicystka, ilustratorka i graficzka. Współzałożycielka magazynu “Lente” i redaktor prowadząca działu “Styl życia”. Swoje projekty artystyczne realizuje w Polsce i we Włoszech.
Więcej o Marii na mrouxbulikowska.com

Natalia Olbińska

Projektantka, graficzka, dyrektor artystyczna magazynu “Lente”. Urodzona i wychowana w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła wydział wzornictwa przemysłowego na Carnegie Mellon University. Na warszawskiej ASP obroniła tytuł magistra sztuki na wydziale wzornictwa i grafiki. Uczęszczała do prestiżowej paryskiej szkoły artystycznej ENSAD. W latach 2012-2015 związana z magazynem o Włoszech “La Rivista”, w latach 2015-2016 była dyrektor artystyczną magazynu “La Vie”. Laureatka licznych nagród i wyróżnień – jej plakaty dla L’Association du cinéma indépendant pour sa diffusion (ACID) obecne były podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, a zaprojektowany przez nią Stół do produkcji rozmowy (wraz z Karoliną Tarasiewicz i Zuzanną Bujacz) wygrał w 2014 r. festiwal Przetwory. Projekt dyplomowy Natalii Atlantyda – przewodnik po mieście ukazał się drukiem wydawnictwa TypoForge w 2017 r.