O nas

“Lente” to wielopoziomowy projekt kulturowo-lifestylowy, oparty na założeniu, że Śródziemnomorze to nie tylko pojęcie geograficzne, ale mentalność i styl życia. Można go przyjąć i praktykować także w głębi kontynentu, bez względu na narodowość i miejsce zamieszkania.

Projekt “Lente” obejmuje podcast, niniejszą stronę internetową wraz ze sklepem wypełnionym ciekawymi produktami, pięknie wydane publikacje papierowe, a także imprezy i spotkania kulturalne. Za pomocą różnorodnych środków przekazu zachęcamy do wybrania świadomego stylu życia, a także nakłaniamy do refleksji nad pięknem sztuki, literatury i przyrody. Zapraszamy do poznania tradycji i obyczajów innych krajów: od Italii po południową Francję i Hiszpanię, od Bałkanów po Grecję i Turcję, od Egiptu po Izrael. Inspirujemy do zwolnienia, porzucenia pędu codzienności. Zgodnie z dewizą rzymskiego cesarza Augusta, chcemy się spieszyć, żyjąc intensywnie, ale powoli, smakując każdą chwilę.

Zapraszamy do dołączenia do naszego grona, do spotkania z kolebką naszej kultury oraz z samym sobą.

Więcej o naszej filozofii przeczytać można tutaj.

Julia Wollner

Pomysłodawczyni i redaktorka naczelna magazynu „Lente”; prowadzi także podcast pod tym samym tytułem. Dziennikarka, doktorka filologii włoskiej (specjalność: literaturoznawstwo) i propagatorka kultury śródziemnomorskiej. Publikowała m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Meandra”, „Zeszytów Literackich”, „Zwierciadła”; w RMF Classic prowadziła autorską audycję „Włoskie lato”. Wykłada na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkinią kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa powołanej przez Jarosława Mikołajewskiego. Ma śródziemnomorskiego męża, trzy córki, suczkę Dafne i dwa żółwie, a w codziennej gonitwie stara się pamiętać radę cesarza Augusta, by zawsze spieszyć się powoli.

Więcej o Julii na julia-wollner.com.

Magda Miśka-Jackowska

fot. Karpati&Zarewicz

Pomysłodawczyni i realizatorka podcastu “Lente”, bez której wiedzy, doświadczenia i wsparcia technicznego nigdy by on nie zaistniał. To ona wypytuje Julię Wollner o śródziemnomorskie ciekawostki, które potem słychać w Waszych głośnikach; jest też odpowiedzialna za montaż programu.
Dziennikarka i prezenterka radiowa. Autorka podcastu o muzyce filmowej „Score and the City”. Jest cenionym konferansjerem, prowadzi prestiżowe wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Przez 15 lat stworzyła w RMF Classic wiele lubianych programów, m.in. „Moje kino”, za które w 2010 roku dostała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (najlepszy program radiowy lub telewizyjny o tematyce filmowej) oraz „Zagraj to jeszcze raz”, czyli radiową opowieść o fenomenie muzyki filmowej, pierwszą taką produkcję w polskich mediach i w 2019 roku nagrodzoną w plebiscycie MediaTory. Przeprowadziła setki wywiadów radiowych i telewizyjnych z największymi osobowościami świata kultury. W swojej pracy pedagogicznej związana z Akademią Muzyczną w Łodzi i Uniwersytetem Śląskim. Autorka małej monografii Kilar (PWM) i Przewodnika po muzyce filmowej (PWM, w przygotowaniu).

 

Renia Respondek

Jednoosobowy dział wsparcia redakcji i social media ninja. Z wykształcenia mediteranistka. Dumna z pochodzenia Ślązaczka. Dziennikarka sportowa w stanie spoczynku, przez lata redaktorka naczelna magazynu siatkarskiego VolleyCafe.pl, press officer młodzieżowych reprezentacji Polski w siatkówce. Prywatnie wielbicielka leniwych podróży, kuchni śródziemnomorskiej, także tej odkrywanej w polskich warunkach. Nałogowa czytelniczka, lubująca się zwłaszcza w dobrych kryminałach, najlepiej z Morzem Śródziemnym w tle. Gdyby mogła przeprowadzić się do swojego ulubionego miasta, nie zdołałaby wybrać, czy będzie to Neapol, Florencja czy Rzym.

Aleksandra Luberda

Polonistka i hispanistka. Z wykształcenia literaturoznawczyni, zawodowo działa na polu językoznawstwa jako korektorka i redaktorka. W magazynie „Lente” tropi błędy i czuwa na straży przecinków. Na stałe w Krakowie, w przeszłości pomieszkiwała w Hiszpanii, którą zna od A do A: od deszczowego wybrzeża Asturii po skąpaną w słońcu Andaluzję. Kiedy nie czyta zawodowo, czyta prywatnie – po hiszpańsku, katalońsku, angielsku i polsku, w oryginale i w przekładzie. Za swoje próby tłumaczeniowe wyróżniona Nagrodą im. Edwarda Porębowicza za przekład z języka katalońskiego. Gdy nie czyta – śpiewa, gra i sprząta.

Paulina Ostrowska

Organizuje to, co wydaje się nie do zorganizowania, a jej dłonie szykują dla Was najpiękniejsze śródziemnomorskie przesyłki. Jest dobrym duchem czasopisma, kierowniczką sklepu Lente i mistrzynią baristów w Cophi.

Maria Bulikowska

Graficzka i italianistka z tytułem magistra historii literatury. Autorka książek dla dzieci o gwarze warszawskiej (m.in. Mała książka o gwarze warszawskiej, Jak BUM-CYK-CYK! Powiedzonka warszawskie). Laureatka konkursu Children’s Design Award w 2012 r. oraz wyróżnienia w konkursie Świat Przyjazny Dziecku zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2014 r.
Ilustratorka książki dziecięcej i prasowej. Współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie. Jest autorką publikacji prasowych na temat zjawisk kulturowych oraz z dziedziny literatury. Brała aktywny udział we współtworzeniu i prowadzeniu magazynu “La Rivista”, zarówno jako członek redakcji, jak i publicystka, ilustratorka i graficzka. Współzałożycielka magazynu “Lente” i redaktor prowadząca działu “Styl życia”. Swoje projekty artystyczne realizuje w Polsce i we Włoszech.
Więcej o Marii na mrouxbulikowska.com

Natalia Olbińska

Projektantka, graficzka, dyrektor artystyczna magazynu “Lente”. Urodzona i wychowana w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła wydział wzornictwa przemysłowego na Carnegie Mellon University. Na warszawskiej ASP obroniła tytuł magistra sztuki na wydziale wzornictwa i grafiki. Uczęszczała do prestiżowej paryskiej szkoły artystycznej ENSAD. W latach 2012-2015 związana z magazynem o Włoszech “La Rivista”, w latach 2015-2016 była dyrektor artystyczną magazynu “La Vie”. Laureatka licznych nagród i wyróżnień – jej plakaty dla L’Association du cinéma indépendant pour sa diffusion (ACID) obecne były podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, a zaprojektowany przez nią Stół do produkcji rozmowy (wraz z Karoliną Tarasiewicz i Zuzanną Bujacz) wygrał w 2014 r. festiwal Przetwory. Projekt dyplomowy Natalii Atlantyda – przewodnik po mieście ukazał się drukiem wydawnictwa TypoForge w 2017 r.