kultura historia książki inspiracje

Robert Garland, Jak przeżyć w starożytnej Grecji

Julia Wollner

Jak dowodzą badacze, najskuteczniejszym sposobem nauki jest edukacja przez doświadczenie. Porzućmy więc duszne sale wykładowe i zakurzone biblioteki. By poznać klasyczne Ateny, przenieśmy się do nich i… bądźmy! Sprawę znacznie ułatwi nam przewodnik Jak przeżyć w starożytnej Grecji Roberta Garlanda, opublikowany właśnie przez Wydawnictwo Poznańskie.

Robert Garland w swoim przewodniku Jak przeżyć w starożytnej Grecji – napisanym półżartem, ale gęstym od treści i naprawdę niezwykle ciekawym – zaznacza, że klasyczne Ateny, do których nas zabiera, nie są miejscem dla słabeuszy. By przeżyć, musimy być twardzi i odporni.

Choćby jakimś trafem udało nam się zgromadzić znaczne bogactwa, codzienna egzystencja w starożytnej Helladzie wyda nam się zapewne bardzo skromna. Nawet najbardziej eleganckie domy są liche i mało wygodne. Dostęp do wody jest ograniczony – należy przygotować się, że ubrania prać będziemy w publicznej fontannie. Męczyć nas będzie szereg fizycznych dolegliwości, a nad emocjami nie będziemy mieli czasu się rozwodzić. Wraz z innymi Ateńczykami praktykować będziemy dziwną religię, która nie promuje moralności (żaden z mieszkańców Olimpu nie jest wszak dobry lub zły), i dziękować naszym skorumpowanym bóstwom, jeśli urodzimy się mężczyznami. Nauczymy się szybko, że kobieta powinna pozostawać niewidoczna społecznie i nie mieszać w sprawy pełnoprawnych obywateli. Nie wolno jej opuszczać samodzielnie murów swego domu, a wielokrotnie cytowany przez Garlanda Arystoteles przypomni, że kobieta jest kobietą z powodu swojej niedoskonałości.

Jak przeżyć w starożytnej Grecji
 

Nie przypadnie nam zapewne do gustu grecka kuchnia, mdła i pozbawiona przypraw; zaskoczy niski poziom higieny i fakt, że spożywa się nadpsute mięso czy niemyte warzywa. Zmęczeni i niedożywieni, będziemy starzeć się w zastraszającym tempie, wiecznie gotowi do wojny, stanowiącej w Grecji zjawisko endemiczne.

Autor Jak przeżyć w starożytnej Grecji wyraża mimo wszystko nadzieję, że uda nam się odkryć jasne strony ateńskiej egzystencji i doświadczyć korzyści płynących z pobytu u stop Akropolu. Zakosztujemy życia w społeczności, która nie zna słowa określającego pracę (choć odpoczywają tylko wolno urodzeni mężczyźni), w której nie spotyka się ludzi otyłych (trudno tu przedawkować kalorie) i która wydała najwięcej geniuszy w historii ludzkości. Poznamy, czym jest poczucie wielkiej obywatelskiej dumy. Dowiemy się też, dlaczego za szczęście należy uznać fakt, że wehikuł czasu nie przeniósł nas do dawnej Sparty, stawianej często przez autora w opozycji do klasycznych Aten.

To jak? Gotowi na naukę?

 

Robert GarlandJak przeżyć w starożytnej Grecji, tłumaczył Jan Szkudliński, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2022

 

Publikacja Roberta Garlanda Jak przeżyć w starożytnej Grecji jest w naszej opinii skierowana do młodego czytelnika bądź osób, które w lekki i przyjemny sposób chcą dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne przez tysiącami lat. Oczekuj miłej rozrywki, która jednocześnie uczy i rozwija! Magazyn “Lente” jest patronem medialnym książki. Swój egzemplarz zamówisz tutaj.