Profesor Joanna Ugniewska jest długoletnią wykładowczynią literatury włoskiej w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz wybitną tłumaczką. W jej dorobku translatorskim znajduje się ponad 70 przekładów na język polski – między innymi dzieł takich włoskich znakomitości, jak Antonio Tabucchi, Claudio Magris, Umberto Eco czy Oriana Fallaci.
Joanna Ugniewska jest również uznaną eseistką. Nakładem wydawnictwa Zeszytów Literackich ukazały się jej teksty Podróżować, pisać (2011) oraz Miejsce utracone (2014); publikowała m.in. w “Przeglądzie politycznym”, “Tygodniku Powszechnym” oraz w kwartalniku “Zeszyty Literackie”. Jesienią 2022 roku wydawnictwo Pogranicze zaproponowało czytelnikom nowy zbiór tekstów Ugniewskiej, zatytułowany Zamieszkiwanie pamięci. Obejmuje on eseje, które wcześniej ukazały się we wspomnianych czasopismach, zmienione i uzupełnione.
Tom poświęcony jest przed wszystkim rozważaniom na temat literatury. Autorka dzieli się refleksjami dotyczącymi dzieł włoskich autorów przez siebie tłumaczonych – jak Eco, Magris, Tabucchi czy Leopardi – oraz komentowanych (jak Chiaromonte czy Malaparte). Wiele miejsca poświęca również pisarzom spoza Italii, których, jak zauważył Marek Zagańczyk, łączy “M” na początku nazwiska. Mamy tu więc niedawno zmarłego Javiera Maríasa, genialnego Sándora Máraiego czy Predraga Matvejevica. Ugniewska opowiada także o Włoszech jako kraju wrażeń, o Wenecji rozdartej między mitem a stereotypem, o włoskim faszyzmie oraz o literaturze wschodnioeuropejskich Żydów. To wszystko postaci i wątki zamieszkujące pamięć wybitnej italianistki. Nas spotyka wielki przywilej – móc do tej pamięci wejść, rozejrzeć się i rozgościć.
Joanna Ugniewska, Zamieszkiwanie pamięci, Pogranicze, Sejny 2022
W dniu 22 października o godzinie 13:00 w warszawskim Muzeum Literatury (rynek Starego Miasta 20) odbędzie się spotkanie z Joanną Ugniewską prowadzone przez Jarosława Mikołajewskiego. Serdecznie zapraszamy! Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.