L.J. Trafford, Jak przeżyć w starożytnym Rzymie
Julia WollnerRzymskie śniadanie to dla Ciebie espresso i rogalik z dżemem, lubisz poruszać się po Mieście metrem, a zakupy chętnie robisz na via del Corso? Cóż, taka znajomość Rzymu może nie wystarczyć, jeśli przyjdzie Ci przenieść się w czasie do I wieku naszej ery. Na szczęście mamy dla Ciebie ściągawkę z wszystkiego, co w rzymskiej codzienności najważniejsze!
Gdybyśmy, zupełnie nagle, przenieśli się w czasie do starożytnego Rzymu, moglibyśmy mieć trudności w wielu kwestiach. Nawet ci z nas, którzy lubili uczyć się historii, pamiętają łacińskie deklinacje i odróżniają Nerona od Kaliguli, niekoniecznie połapaliby się w zawiłościach rzymskiej polityki czy pełnych niuansów zależnościach społecznych. Nie mniej skomplikowane mogłoby wydać im się życie codzienne – to, które toczy się między pracą a domem, a odmierzane jest rytmem posiłków, drzemek, spotkań z bliskimi czy uprawianiem sportu. Świat starożytnych Rzymian, choć zaskakująco bliski naszemu, opierał się bowiem o szereg gestów, zwyczajów i rytuałów, które dziś wydają się zupełnie zapomniane.
Jako że nie wiadomo przecież, czy już całkiem niedługo nie zaczniemy podróżować w czasie, dobrze jest się na tę ewentualność choć odrobinę przygotować. Każdy szanujący się miłośnik Śródziemnomorza szczególną wagę powinien zaś przykładać do znajomości realiów rzymskich – Wieczne Miasto górowało wszak nad całym starożytnym światem. Pierwszy krok w naszym przysposobieniu do egzystowania w przeszłości stanowić może ukazująca się właśnie książka Jak przeżyć w starożytnym Rzymie brytyjskiej autorki L.J. Trafford (Wydawnictwo Poznańskie). Nie jest to pozycja naukowa ani nudnawy podręcznik; zamiast poważnego wykładu spodziewajcie się raczej humorystycznego ujęcia kwestii, które zaprzątać mogą głowę każdego podróżnika w czasie. Znajdujemy się w Urbs w 95 roku naszej ery. Jaką odzież wybrać o poranku, a jaką, udając się na ucztę? Jakie rodzaje zakwaterowania oferuje Rzym i co należy wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania? Co jeść, a czego lepiej nie próbować? Czego spodziewać się po wizycie w łaźni? Jak wybrać lekarza i po czym poznać, że jest kompetentny? Jak szukać pracy i jakich spodziewać się zarobków? Co robić, gdy padniemy ofiarą przestępstwa? Po lekturze książki kwestie te wydadzą nam się klarowne ciut bardziej, niż po zwykłych lekcjach historii w szkole. Odnalezienie się w świecie sprzed wieków nadal stanowić będzie wyzwanie, jednak prawdopodobieństwo, że zapragniemy rzucić się do Tybru, odrobinę spadnie, a może nawet uda się je wyeliminować do zera. Pozostanie już tylko cieszyć się słońcem, architekturą i smakiem dobrze doprawionych flamingów.
L.J. Trafford, Jak przeżyć w starożytnym Rzymie, tłumaczyła Monika Skowron, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2022
Publikacja L.J. Trafford Jak przeżyć w starożytnym Rzymie jest w naszej opinii skierowana do młodego czytelnika bądź osób, które w lekki i przyjemny sposób chcą dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne przez tysiącami lat. Oczekuj miłej rozrywki, która jednocześnie uczy i rozwija! Magazyn “Lente” jest patronem medialnym książki. Swój egzemplarz zamówisz tutaj.
Czytaj także: 8 (nieoczywistych) miejsc, w których poczujesz się jak w starożytnym Rzymie