styl życia kuchnia

Włoska czekolada

Aleksandra Seghi

Czekolada obecna jest we Włoszech od kilku stuleci i stanowi niezwykle ważny element tamtejszej gastronomii, o czym świadczą chociażby liczne imprezy jej poświęcone. Oto kilka słów o historii romansu Włoch z czekoladą oraz garść wypróbowanych przepisów na czekoladowe pyszności.

Włochy związane są z kakao od przełomu XVI i XVII wieku, kiedy to z Hiszpanii przywiozła je Katarzyna, córka Filipa II Habsburga (która w 1585 roku wyszła za mąż za księcia Savoi, Karola Emanuela I Wielkiego). Natomiast jego rozpowszechnienie zawdzięczamy kupcowi Francesco d’Antonio Carletto (lub Antonio Carletti, jak podają inne źródła), który w XVII wieku sprowadził kakao do Toskanii. Od tamtej chwili powoli zaczęło ono zdobywać popularność w całych Włoszech; produkowano je w takich miastach, jak Florencja, Wenecja lub Turyn. Właśnie w tym ostatnim, w 1778 roku, wynalazca Doret skonstruował pierwszą maszynę do wyrobu czekolady. Za jej sprawą możliwe było zmielenie masy kakaowej z wanilią oraz cukrem. Turyn stał się włoskim potentatem w wytwarzaniu czekolady – koncentruje się tam bowiem 40% całej włoskiej słodkiej produkcji, co w liczbach oznacza 85.000 ton rocznie!

W 1946 roku Pietro Ferrero rozpoczął produkcję kremu gianduia, który, oprócz kakao i cukru, charakteryzuje się zawartością orzechów laskowych. Dzięki niemu w 1964 roku narodziła się Nutella, która, mimo niedobrej passy w ostatnich miesiącach, nadal uwielbiana jest nie tylko we Włoszech, ale także na całym świecie.

W czekoladowej rywalizacji Włosi chcą pokonywać kolejne rekordy i zdobywać najwyższe lokaty: w 2000 roku w Turynie przygotowano tabliczkę czekolady o wadze 1500 kg, posypaną 500 kg orzeszków laskowych, która trafiła do Księgi Guinnessa. Natomiast w 2011 roku w Bolonii przyrządzono najdłuższą tabliczkę czekolady: jej wymiary to 15 m i 9 cm na 2 m i 3 cm. Oczywiście ona również trafiła do Księgi Guinnessa.

O tym, jak ważną rolę w życiu Włochów odgrywa czekolada, świadczy liczba poświęconych jej imprez. Obok wspomnianej już florenckiej Fiera del Cioccolato Artigianale należy wymienić: Cioccoshow na Placu Maggiore w Bolonii, CioccolaTò w Turynie, Altrocioccolato w Gubbio, Choccobarocco w Modice i Eurochocolate w Perugii. Ta ostatnia odbywa się każdego roku w październiku. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: wizyta w historycznym muzeum Perugina i w fabryce czekoladek Baci, degustacje pralinek czy przypatrywanie się pracy mistrzów czekolady ze Szkoły Czekolady w Perugii.

We Włoszech kakao wykorzystywane jest nie tylko do wyrobu czekoladek, ale również do wszelkiego rodzaju ciast, likierów, kawy. Popularna jest czekolada pitna, najlepsza to gęsta gianduia. W okresie wielkanocnym, na który zaraz będziemy przecież czekać, wyrabiane są czekoladowe jaja: od najmniejszych po olbrzymie, które mogą pomieścić sympatyczny prezent-niespodziankę. Na bazie czekolady przygotowuje się ponadto dania słone, takie jak wołowina w sosie porzeczkowo-czekoladowym, pierożki z farszem szpinakowo-czekoladowym, dzik na słodko, królik w czekoladzie czy kurczak w czekoladowej skorupce.

 


Cioccolatini al peperoncino

Składniki:

250 g gorzkiej czekolady

2 łyżki rumu

peperoncino w proszku (ilość według uznania)

 

Przygotowanie:

W kąpieli wodnej rozpuścić pokruszoną na kawałki czekoladę. Zdjąć z ognia, przelać do garnuszka, dodać peperoncino (ilość według uznania) oraz dolać rum. Wszystko dokładnie wymieszać. Zawartość wlać do małych foremek silikonowych na czekoladki. Odstawić na minimum 1 godzinę.

 

 


Mousse al cioccolato fondente

Składniki:

350 g gorzkiej czekolady

50 g masła

250 ml 30% śmietany

2 jaja

1 białko

5 łyżek rumu

 

Przygotowanie:

W kąpieli wodnej rozpuścić czekoladę z dodatkiem 3 łyżek wody. Kiedy czekolada się rozpuści, zdjąć garnek z ognia, dodać masło, śmietanę, dwa żółtka i rum. Oddzielnie w garnku ubić białka i powoli dodać masę czekoladową. Mus przelać do miseczek, odstawić do lodówki na 4 godziny.


Biscotti alla Nutella

Składniki:
500 g mąki
150 g cukru
120 g miękkiego masła
1 cytryna
3 jaja
1 łyżka proszku do pieczenia
1 opakowanie cukru waniliowego
Nutella (mniej więcej pół słoika)
cukier puder do posypania

Przygotowanie:

Wyrobić kruche ciasto z: mąki, cukru, masła, jaj, proszku do pieczenia, cukru waniliowego oraz startej skórki z cytryny. Ostawić do lodówki na pół godziny (ciasto owijamy w celofan). Następnie podzielić je na 4 części i każdą z nich rozwałkować. Wykrajać kółka (wielkość dowolna). Na jednym kółku położyć trochę Nutelli, ciastko zamknąć drugim kółkiem i dokładnie zlepić brzegi, żeby czekolada nie wypłynęła podczas pieczenia. Piec przez maksimum 15 minut w temperaturze 180 stopni.
Gotowe ciasteczka posypać cukrem pudrem.

 

 

Zdjęcie główne: Michał Grosicki / Unsplash
Zdjęcie pralinek czekoladowych: Andreas Levers / Wikimedia, CC BY 2.0