artykuły styl życia osobiście

Hipoglikemia

Julia Wollner

Niedocukrzenie to stan zaburzenia równowagi biologicznej organizmu, spowodowany obniżeniem stężenia glukozy we krwi. Może wymagać leczenia farmakologicznego, jednak często znaczną poprawę przynosi choremu zwykłe dobre słowo.

Kilka miesięcy temu napisałam na swoim fejsbukowym profilu: “Szukam słów o wysokim indeksie glikemicznym”. Pojawiły się komentarze: “cannoli siciliani”, “tiramisu”, “podwójna porcja chałwy”. Zdziwiłam się: czyż nie było jasne, że chodzi mi o słowną pieszczotę, o pociechę, o odrobinę werbalnej czułości?

Erotes to skrzydlaci chłopcy z orszaku Afrodyty. Był wśród nich Hedylogos – bożek pochlebstwa, uważany także za bóstwo patronujące rozmowom między zakochanymi.
Erotes to skrzydlaci chłopcy z orszaku Afrodyty. Był wśród nich Hedylogos – bożek pochlebstwa, uważany także za bóstwo patronujące rozmowom między zakochanymi.

Jakoś nie przychodzi nam to zbyt łatwo, ta werbalna czułość. Co więcej, gdy ktoś używa wobec nas pieszczotliwych zwrotów, robimy się podejrzliwi – czyżby miał jakieś ukryte intencje? W południowej kulturze skracanie dystansu poprzez dobór odpowiednio ciepłych słów stanowi natomiast normę : dla Włocha spytanego o drogę już po kilku sekundach rozmowy jesteśmy “drodzy” (cari), a pani w izraelskim sklepie od progu tytułuje nas zaszczytnym motek (“kochanie”).

Jest w tym coś, co mnie wzrusza. Nie znając kogoś zupełnie, uznać, że jest warty kochania, że zasługuje na odrobinę ciepła – oto przejaw odwagi i otwartości. Zaakceptowanie tego ciepła świadczy zaś o tym, że czujemy się dobrze we własnej skórze. Taki cukier jej nie zaszkodzi i nie przyspieszy powstawania zmarszczek, więc na ten rok życzę Wam jak największej liczby słów o wysokim indeksie glikemicznym.