Cmentarz w dzielnicy Testaccio, znajdujący się tuż obok słynnej piramidy Cestiusza, powstał w XVIII wieku dla zmarłych w Rzymie niekatolików i obcokrajowców. Spoczywają tu przedstawiciele różnych wyznań, często jednak określa się go mianem Cmentarza Protestanckiego.
Spacerując po cmentarzu, znajdziemy mogiły wielu artystów, literatów i intelektualistów. Należą do nich chociażby angielscy poeci John Keats i Percy Shelley, syn Johana Wolfganga Goethego oraz Antonio Gramsci.
Na cichym cmentarzu, gdzie wśród grobów stąpają lekko miejscowe koty, zachwyca bujna roślinność. Uwagę w sposób szczególny zwracają wszechobecne granatowce – ich owoce są wszak symbolem wiecznego życia. Prozerpina, porwana przez Plutona do królestwa umarłych, wróciła przecież do świata żywych dopiero po zjedzeniu nasion granatu…
Najsłynniejszym pomnikiem na cmentarzu jest bez wątpienia zachwycający Anioł Smutku – rzeźba wykonana w końcu XIX wieku przez Williama Wetmore’a Story dla zmarłej żony Emelyn i wielokrotnie kopiowana, a także reprodukowana chociażby na licznych okładkach książek i płyt.
Wszystkie zdjęcia: Julia Wollner