Międzynarodowa konferencja naukowa ItaliAMO. Upowszechnianie wiedzy italianistycznej w środowisku akademickim i pozaakademickim ma stanowić okazję do obchodów dwóch jubileuszy związanych z italianistyką na Uniwersytecie Łódzkim. Przede wszystkim okrągłą rocznicę obchodził niedawno Zakład Italianistyki, który dał początek kierunkowi filologia włoska na naszej uczelni i zdołał potwierdzić swoją ważną pozycję w polskich i międzynarodowych studiach nad językiem, literaturą i kulturą Włoch. Zakład może pochwalić się coraz bogatszym dorobkiem naukowym w kilku dyscyplinach, licznymi publikacjami pracowników, organizacją wielu wydarzeń naukowych, także o randze międzynarodowej. Zespół łódzkich italianistów sukcesywnie powiększa się, zdobywa nowe stopnie naukowe, a grono studentów i absolwentów angażujących się w działalność w zakresie krzewienia języka włoskiego i kultury Włoch stale się poszerza. Dowodem na to jest powstałe wkrótce po rozpoczęciu kształcenia na kierunku filologia włoska Studenckie Koło Naukowe ItaliAMO, którego dziesięciolecie chcemy szczególnie uczcić w ramach planowanych obchodów. Wśród licznych działań naukowych i popularyzatorskich grupy młodych italianistów z Łodzi wyjątkowe miejsce zajmuje publikacja dwujęzycznego czasopisma popularnonaukowego ItaliAMO. Periodyk pozwala jego twórcom i czytelnikom zgłębiać szeroko pojętą wiedzę na temat Włoch. Jego tematyka skupia się na zagadnieniach italianistycznych w ujęciu interdyscyplinarnym. Ta idea, doceniana nie tylko przez czytelników, ale i kapituły nagród wyróżniających nasze przedsięwzięcia na rzecz promocji nauki i kultury, przyświeca nam w organizacji niniejszej konferencji. Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu wszystkich, którzy w ramach różnych dyscyplin naukowych zajmują się studiami italianistycznymi.
Zapraszamy do dyskusji w następujących obszarach:
językoznawstwo (glottodydaktyka, onomastyka, dialektologia, językoznawstwo włoskie i porównawcze, socjolingwistyka, terminologia, translatoryka, lingwistyka tekstu i in.);
literaturoznawstwo (historia, teoria, dydaktyka literatury, tłumaczenia literackie i in.);
nauki o kulturze i religii (sztuka, religia, media, film, teatr, opera i in.);
historia, socjologia, nauki polityczne;
inne powiązane ze studiami italianistycznymi.
Czas trwania wystąpienia
20 min.
Języki konferencji
polski i włoski
Publikacja
Planowana jest publikacja pokonferencyjna w postaci tomu monograficznego złożona z tekstów, które otrzymają dwie pozytywne recenzje.
Organizatorzy konferencji
SKN Italianistów UŁ ItaliAMO
Zakład Italianistyki Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego
Komitet organizacyjny
Kierownictwo
dr Justyna Groblińska, dr Katarzyna Kowalik, mgr Dominika Kobylska
Sekretarz
Marta Mazur
Współpraca
Zuzanna Kolbus
Komitet naukowy
dr hab. prof. UŁ Artur Gałkowski – prof. dr hab. Jadwiga Czerwińska – dr hab. prof. UŁ Tomasz Kaczmarek – dr hab. prof. UŁ Agnieszka Woch – prof. Maria Teresa Girardi – prof. Silvia Gilardoni – prof. Sheyla Moroni – prof. Carla Bagna – prof. Roberto Menin – dr Karol Jóźwiak
Zgłoszenia (udział w konferencji jest bezpłatny)
Termin nadsyłania zgłoszeń
30.04.2022 (decyzja Komitetu Naukowego o przyjęciu zgłoszenia – do 10.05.2022)
Dane w zgłoszeniu
imię, nazwisko, tytuł/stopień naukowy, afiliacja, adres e-mail, adres do korespondencji pocztowej, nr telefonu, informacje na temat planowanego wystąpienia (tytuł i abstrakt na ok. 200 słów)
Sposób zgłoszenia
Za pomocą załączonego formularza przesłanego na adres e-mail: italiamo.convegno@filologia.uni.lodz.pl
Kontakt
Adres
Zakład Italianistyki IR UŁ ul. Pomorska 171/173
90-236 Łódź
italiamo.convegno@filologia.uni.lodz.pl
E-maile kierownictwa
justyna.groblinska@uni.lodz.pl katarzyna.kowalik@uni.lodz.pl
dominika.kobylska@filologia.uni.lodz.pl
Dodatkowe informacje
Zakład Italianistyki UŁ
www.italianistyka.uni.lodz.pl