artykuły

Ivetic, Magris, Jergovic, Czerwiński. Biblioteka Europy Środka MCK z atrakcyjnym rabatem!

Redakcja

Rolą książek publikowanych przez Międzynarodowe Centrum Kultury w serii Biblioteka Europy Środka jest pokazywać różnice, ale jednocześnie łączyć. Nakłaniać do namysłu, ale jednocześnie rejestrować niezwykłe tempo zmian. Budować dialog, ale też zachować odrębność głosów. Teraz publikacje te możesz zamówić w doskonałej cenie.

Seria wydawnicza Biblioteka Europy Środka powstała w Międzynarodowym Centrum Kultury w 2009 roku, a pierwszą książką w niej wydaną była Lekcja Europy Środkowej Csaby G. Kissa. Profesor Jacek Purchla, założyciel MCK, jego wieloletni dyrektor, a także pomysłodawca i redaktor serii, pisał wówczas, że jej głównym celem jest uchwycenie rozmaitych zjawisk kulturowych dokonujących się na terenie, gdzie granice polityczne zmieniają się dużo szybciej niż kultura, dziedzictwo oraz pamięć o przeszłości.

Owa dychotomia, bardzo bliska także redakcji magazynu śródziemnomorskiego “Lente”, stanowi siłę napędową serii, a także główny przedmiot jej zainteresowania – każda z książek do niej należących stara się bowiem oświetlić Europę Środkową z różnych perspektyw, przyjmując za punkt wyjścia albo konkretny kraj i jego historię, albo szczególny problem, jakieś zjawisko rozgrywające się ponad granicami, dotyczące wielu krajów.

W serii Biblioteka Europy Środka ukazało się 18 tytułów, w tym kilka bezpośrednio związanych z kulturą śródziemnomorską. Należy do nich Adriatyk. Morze i jego cywilizacja Egidia Iveticia (patrz tutaj), eseje wybitnego włoskiego pisarza Claudia Magrisa (O demokracji, pamięci i Europie Środkowej) czy Chorwata Miljenka Jergovicia (Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia), jak również praca Macieja Czerwińskiego poświęcona Chorwacji, którą recenzowaliśmy tutaj. Warto także zwrócić uwagę na poblikację Turcja, Wielki Step i Europa Środkowa.

W dniach 7–11 września 2022 roku wszystkie książki z serii Biblioteka Europy Środka zamówić można 20% taniej, korzystając z kodu rabatowego LENTE. Kod wykorzystać można tylko jeden raz.

Wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury serdecznie zapraszamy na zakupy: Księgarnia MCK