kultura

Korona – śródziemnomorski święty, który chroni przed zarazą

Redakcja

Zgodnie z tym, co podają liczne czasopisma i portale internetowe, Korona wydaje się być postacią historyczną; w panteonie świętych ma zaś za zadanie chronić wiernych przed epidemiami. Niepewna pozostaje biografia Korony oraz, co ciekawe, jej lub jego płeć.

Kult św. Korony rozpowszechniony jest w kościele greckim, etiopskim i łacińskim; w ramach tego ostatniego, szczególnie ważny wydaje się we Włoszech, gdzie imię “Korona” łączone jest ze słusznym lokowaniem środków pieniężnych oraz grą na loteriach. Ponadto, św. Koronie przypisywana jest ochrona wiernych przed katastrofami naturalnymi oraz epidemiami. Cóż za zbieg okoliczności zważywszy na fakt, że “korona” pojawia się także w nazwie pewnego groźnego wirusa…

 

Ilistracja z „Liturgii godzin” (Paryż, ok. 1480) przestawiająca męczenników Wiktora i Koronę
Ilustracja z „Liturgii godzin” (Paryż, ok. 1480) przestawiająca męczenników Wiktora i Koronę

Według większości źródeł, Koronę zaliczyć należy do ofiar prześladowań w Syrii za panowania cesarza Antoninusa Piusa lub Marka Aureliusza. Imię “Korona” często łączone jest z innym męczennikiem, świętym Wiktorem. Jak wskazuje Martyrologium rzymskie, Wiktor, nie chcąc wyrzec się swej chrześcijańskiej wiary, został stracony przez rzymskiego prefekta Sebastiana w obecności swojej młodziutkiej żony, Korony właśnie (niektóre wersje tej historii wskazują, że Korona była małżonką przyjaciela Wiktora). Publicznie wychwalała ona męstwo męczennika, a następnie wyznała swoją wiarę w Chrystusa, na skutek czego sama została zamordowana poprzez rozciągnięcie i rozerwanie między dwoma drzewami palmowymi. Według jeszcze innych przekazów, Wiktor zginął w obecności swojego wiernego kompana, niejakiego Stefana. Imię Stefan zaś (Στέφανος, Stefanos) wywodzi się od greckiego rzeczownika oznaczającego znak zwycięstwa – wieniec lub koronę.

Najsłynniejszym włoskim ośrodkiem kultu wschodnich męczenników jest sanktuarium i bazylika pod ich wezwaniem, mieszcząca się w Feltre w północnych Włoszech (w regionie Wenecja Euganejska). Więcej informacji na temat świątyni znaleźć można na stronie www.santivittoreecorona.it.

Zdjęcie główne: sanktuarium w Feltre, fot. Hellerhoff  / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0