artykuły kultura książki

Piękne panie C. Andrei Vitalego

Julia Wollner

Włochy, lata 30 XX wieku. Opowieść odmalowana intensywnymi barwami, choć gdzieniegdzie pokrytymi patyną... W domu groźnego inspektora Eudilia Malversatiego rozgrywa się prawdziwy dramat. Po nocnym napadzie znajduje on w kieszeni majtki swojej pani. Pytanie: kto je tam włożył? I dlaczego? Prawdziwym problemem jest też odnalezienie pozostałych par... Gdzie mogłyby się pojawić, narażając na śmieszność zarówno inspektora, jak i jego żonę?

Książką “Piękne panie C.” Andrea  Vitali zabiera nas do Bellano lat trzydziestych, gdzie nigdy nic się nie dzieje, a hiperboliczne ideały faszystowskiego reżimu Mussoliniego nie są w stanie przebić się przez małomiasteczkowe intrygi i utarczki – oto, jak pisze o najnowszym polskim przekładzie autora jego wydawca. Można oczywiście zadać sobie pytanie: czy opowieść o prowincjonalnej miejscowości i zaginionej damskiej bieliźnie to coś, co warto przeczytać? Okazuje się, że tak, jeśli w tle historii odmalowano historyczne wydarzenia, jeśli język autora jest oryginalny, świeży i dowcipny, a przekład wierny, sprawny i rytmiczny. Wszystkie te warunki doskonale spełnia nowa powieść sygnowana nazwiskiem pisarza znad Como.

Tym razem przenosimy się za jego sprawą do Bellano roku tysiąc dziewięćset trzydziestego szóstego: zakończyła się właśnie druga wojna z Abisynią, rodzi się imperium faszystowskie, a mieszkańcy miasteczka, jak zwykle, najbardziej zajęci są swoją codziennością. Codziennością równie banalną, co niezwykłą – wszak życie to właśnie taka niejednorodna, zaskakująca mieszanka.


Vitali jak zwykle po mistrzowsku konstruuje autorską komedię, gdzie drobiazgi uruchamiają machiny, a mały gest potrafi przewrócić do góry nogami życie całej społeczności. Jej lektura toczy się w zawrotnym tempie, a obraz Włoch sprzed wielu lat, choć odrobinę pokryty patyną, zaskakująco przypomina ten, który maluje nam dzień dzisiejszy… Obraz, który tak bardzo wszyscy przecież kochamy.

 

Andrea Vitali, Piękne panie C., tłumaczyła Natalia Mętrak-Ruda, Esteri, Wrocław 2017

Chcesz przeczytać książkę Andrei Vitalego? Weź udział w naszym konkursie!