artykuły styl życia kuchnia

Tabbouleh z komosy ryżowej z pieczonym fenkułem i granatem

Karolina Wiercigroch

Tabbouleh, znany też pod nazwami tabouleh, tabbouli, tabouli lub taboulah, to orzeźwiająca sałatka typowa dla kuchni krajów Lewantu. W najbardziej tradycyjnej wersji w jej skład wchodzi posiekana pietruszka i mięta, pomidory, cebula i bulgur – kasza z ziaren pszenicy durum. Danie doprawia się oliwą, sokiem z cytryny oraz solą i pieprzem. W krajach arabskich tabbouleh najczęściej podaje się jako część mezze.

Oczywiście istnieje sporo wariacji tego tradycyjnego przepisu. Zamiast bulguru używa się czasami kuskusu. Niektóre przepisy do listy składników dodają sałatę, ziarna granatu, dodatkowe zioła i rozgnieciony czosnek. W Libanie proporcje pietruszki do bulguru zdecydowanie przechylają się na korzyść natki. W Turcji z rozgniecionego bulguru przygotowuje się podobne danie, kısır, do którego dodaje się natkę pietruszki, pastę z pomidorów, melasę z granatów, sok z cytryny i przyprawy.

 Tabbouleh to jedno z moich ulubionych letnich dań. Jest lekkie i orzeźwiające, można zrobić je szybko i świetnie pasuje do specjałów z grilla. W moim przepisie, zupełnie nieortodoksyjnym, użyłam kolorowej komosy ryżowej, ale możecie zastąpić ją bulgurem lub kuskusem. Sałatkę wzbogaciłam o pieczone w melasie z granatów bulwy kopru włoskiego, dzięki czemu można podać ją bez żadnych dodatków, jako lekki lunch lub kolację w ciepły wieczór.

Tabbouleh z komosy ryżowej z pieczonym fenkułem i granatem

 Porcja dla 2 osób

100 g komosy ryżowej
ziarna z 1/2 granatu
3-4 łyżeczki pistacji
sok z 1 cytryny
1/2 pęczka kolendry, posiekanej
1/2 pęczka pietruszki, posiekanej
1/4 pęczka mięty, posiekanej
sól i pieprz

Pieczony fenkuł:
2 bulwy kopru włoskiego
1 czerwona cebula
łyżka oliwy
łyżka melasy z granatów
sól i pieprz

 

Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni.

Bulwy kopru kroimy na cztery części.

Układamy na wyłożonym papierem do pieczenia naczyniu do zapiekania.

Czerwoną cebulę kroimy na cztery części, układamy obok kopru.

Warzywa skrapiamy oliwą i melasą z granatów.

Posypujemy solą i pieprzem, mieszamy.

Pieczemy przez około 20 minut – aż fenkuł będzie miękki i złocisty.

Komosę ryżową dokładnie płuczemy.

Zalewamy 250 ml zimnej wody, zagotowujemy i gotujemy do miękkości – około 15-20 minut.

W dużej misce mieszamy ugotowaną i przestudzoną komosę ryżową z upieczonymi warzywami, posiekanymi ziołami, pistacjami i granatem. Skrapiamy sokiem z cytryny, doprawiamy solą i pieprzem.