artykuły

Trzęsienie ziemi w centralnej Italii – dowiedz się, jak możesz pomóc!

Redakcja

Razem z innymi miłośnikami Italii zachęcamy Was do wzięcia udziału w akcji wsparcia ofiar trzęsienia ziemi we włoskim regionie Lacjum.

24 sierpnia 2016 roku trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopni w skali Richtera niemal zrównało z ziemią miasto Pescara del Tronto i zniszczyło dużą część miast Amatrice i Accumoli. W ciągu 3 godzin po nim doszło do ponad 40 wstrząsów wtórnych, w tym wielu powyżej 5 stopni. Według naukowców wstrząsy będą występowały nadal – nie wykluczają oni także kolejnego bardzo silnego, o sile dochodzącej do 6 stopni w skali Richtera.

Amatrice położone jest w północnej części regionu Lacjum. Nazywa się je miastem 100 kościołów; dopiero co zostało wpisane na listę najpiękniejszych włoskich miasteczek. Pobliskie Accumoli leży w sercu Gran Sasso i Parku Narodowego Monti della Laga i … było piękne. Pescara del Tronto natomiast to maleńka miejscowość w regionie Marche, którą przecina La Salaria – starożytna droga łącząca Rzym z Morzem Adriatyckim. Miasteczko położone jest między dwoma obszarami chronionymi: Parkiem Narodowym Gór Sybillińskich oraz Parkiem Narodowym Gran Sasso i Monti della Laga.

Miasteczek, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi, jest znacznie więcej – te jednak stały symbolem sierpniowej tragedii. Jako miłośnicy Włoch czujemy się zobowiązani choć w minimalnym stopniu wspomóc poszkodowanych, jak również zachęcić Was – Czytelników – do aktywnego włączenia się do tej pomocy. Razem z nami czyni to grupa blogerów, dziennikarzy i organizacji italofilskich z całej Polski.

 

Akcja-blogerzy-Włochom

 

Jak to zrobić?

WSPIERAMY AKCJĘ CARITASU

Caritas zorganizował akcję zbiórki pieniędzy dla ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Można wpłacać nawet najdrobniejsze sumy lub wysłać SMS-a.

SMS z hasłem POMAGAM numer 72052 (koszt 2,46 z VAT)

wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384  z dopiskiem WŁOCHY

O szczegółach akcji Caritasu można przeczytać tu: http://www.caritas.pl/caritas-dla-ofiar-trzesienia-ziemi-we-wloszech/

INNE AKCJE, KTÓRE WARTO WESPRZEĆ

Można także wpłacać pieniądze na konto włoskiego Czerwonego Krzyża, CROCE ROSSA ITALIANA (Servizio donazioni).

Tytuł przelewu: “Terremoto Centro Italia”

IBAN: IT40F0623003204000030631681

BIC/SWIFT: CRPPIT2P086

Wszelkie informacje dotyczące tej akcji dostępne są tu: http://www.cri.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/31390

Datki można wpłacać także na specjalnie utworzone konta miast, które ucierpiały w trzęsieniu ziemi. Szczegółowe informacje znajdziecie pod linkiem: http://www.comune.amatrice.rieti.it/

 

APEL DO RESTAUTARÓW W POLSCE: SERWUJCIE PASTA ALL’AMATRICIANA W WASZYCH LOKALACH!

Razem z włoskim szefem kuchni Marco Ghia apelujemy do restauratorów w Polsce: serwujcie w swoich lokalach makaron all’Amatriciana i, wzorem Włochów, przekażcie 2 zł od każdego zamówienia potrzebującym. Aby nagłośnić akcję, w Waszych wpisach w mediach społecznościowych używajcie hashtagów #AMAtriciana #polishbloggersforitaly. Dzięki temu dotrze do nas wiadomość o Waszym udziale, a informację tę przekażemy dalej, aby wszyscy wiedzieli, że stołując się u Was można pomóc potrzebującym.

UWAGA:

Jeśli jesteś restauratorem i przyłączasz się do akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi, poinformuj o tym cały świat! Strona https://www.facebook.com/AMAtricianaAiuti/ tworzy mapę lokali, które biorą udział w tym przedsięwzięciu. Poprzez profil ten można zgłosić swoją restaurację. W swoim lokalu natomiast umieść informację, że przyłączyłeś się do akcji – plakat dostępny jest na stronie https://www.facebook.com/AMAtricianaAiuti. Wiemy, że zamieszczona zostanie także polska wersja językowa.

Mapa lokali jest dostępna tutaj: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1vqLY9VlCBnX-WupbnzqDr6KZ79A. Na razie Polska to biała plama, ale wierzymy, że wkrótce będzie pełna czerwonych punktów, gdzie można będzie zjeść Pasta all’Amatriciana.

A teraz czas na przepis!

amatricianamale2

Pasta all’Amatriciana

Znana na całym świecie pasta all’Amatriciana bierze swoją nazwę od miasteczka Amatriciana leżącego w Lacjum. To właśnie ten region ze stolicą w Rzymie najbardziej ucierpiał w czasie zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi. Sama potrawa to wersja istniejącej już wcześniej pasta alla gricia – makaronu pochodzącego z położonej niedaleko Amatrice miejscowości Grisciano i podawanego z wędzonym podgardlem wieprzowym (guanciale), serem pecorino, oliwą i pieprzem. Pod koniec XVIII wieku dodano doń pomidory, tworząc w ten sposób Amatricianę. Potrawa została opisana po raz pierwszy w końcu XVIII wieku przez papieskiego kucharza Francesca Leonardiego w książce L’Apicio Moderno (1790 r.). Ten sam kucharz w 1816 roku odważnie podał Amatricianę – wówczas danie chłopskie! – na papieskim dworze podczas przyjęcia wyprawionego na cześć cesarza Franciszka I. Amatriciana szybko podbijała serca kolejnych Włochów, stając się jedną z ulubionych potraw mieszkańców stolicy. Dziś uważana jest za jedną z klasycznych potraw kuchni rzymskiej, choć przecież wcale z Rzymu nie pochodzi.

Przepis (dla 4 osób):

500 g spaghetti

125 g guanciale di Amatrice (wędzone wieprzowe podgardle)

100 g startego sera pecorino di Amatrice

łyżka oliwy z oliwek extra vergine

odrobina wytrawnego białego wina

6-7 pomidorów lub 400 g obranych pomidorów w puszce

peperoncino

sól

Przygotowanie:

Na rozgrzaną patelnię (najlepiej żeliwną) wlewamy oliwę i wrzucamy peperoncino oraz guanciale pokrojone uprzednio na kawałki. Podsmażamy na dużym ogniu i dodajemy wino. Zdejmujemy guanciale z patelni, dobrze je odsączamy i odkładamy – najlepiej przetrzymując je w ciepłym miejscu tak, aby zbytnio nie wyschło i aby pozostało miękkie i pełne smaku.

Na patelnię wrzucamy pomidory – obrane ze skórki, pozbawione szypułek i pokrojone wzdłuż . Doprawiamy solą, mieszamy i smażymy przez kilka minut.

Zdejmujemy z patelni papryczkę i wrzucamy wyjęte wcześniej guanciale. Chwilę gotujemy i całość mieszamy.

W międzyczasie gotujemy makaron al dente w dużej ilości lekko osolonej wody. Dobrze go odcedzamy i przekładamy do miski, dodając starty ser pecorino. Po kilku sekundach wlewamy sos. Mieszamy i dodajemy jeszcze trochę sera pecorino.

W razie potrzeby guanciale może zostać zastąpione wędzonym boczkiem, a ser pecorino di Amatrice innym rodzajem pecorino, na przykład pecorino romano.

_______________________________________________

Listę stron internetowych i organizacji uczestniczących w akcji znajdziecie tutaj: Pomoc dla Lacjum.