styl życia kuchnia

Homerowa uczta – zapiekane figi i winogrona z kremową fetą

Karolina Wiercigroch

Henry Fielding, osiemnastowieczny angielski pisarz i dramaturg, nazwał Odyseję "wspaniałą książką Homera o jedzeniu”. Jest w tym sporo racji: jedzenie (i picie) pojawia się na kartach eposu wyjątkowo często, a bohaterowie ucztują przy każdej możliwej okazji. Odkładając na bok kwestię homerycką, trudno się Homerowi dziwić. Wszak greckie jedzenie to czysta poezja!

Menu najprostszej uczty składa się zwykle z pieczonego nad ogniem mięsa, chleba i wina. Spożywanie pokarmów mięsnych ma  częściowo wymiar religijny: ofiarna porcja przypada w udziale bogom, o których przychylność zabiegają bohaterowie. Na stół najczęściej trafia wołowina, wieprzowina, baranina i koźlina, a czasem, dzięki boskiemu wsparciu, także dziczyzna – w postaci kozic lub jeleni. Dieta złożona z mięsa i chleba mogłaby wydawać się monotonna, jednak na stół trafiają również inne przekąski, które niestety nie doczekały się dokładniejszych opisów. Były to zapewne sery, oliwki, miód i owoce (jabłka, figi, granaty i winogrona), które tradycyjnie stanowiły część greckich uczt.

Inspirując się starożytnymi ucztami, możemy przyrządzić danie, którego nie powstydziłby się ojciec poezji epickiej: zapiekane figi i winogrona z kremową fetą. Danie nadaje się zarówno na początek, jak i na zakończenie uczty. Możecie podać je jako lekką owocową przystawkę lub wytrawny deser.

 


Zapiekane figi i winogrona z kremowym dipem z fety

8 fig, przekrojonych na pół
2 garście ciemnych winogron
łyżka miodu
łyżka melasy z granatów (opcjonalnie)

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
Owoce układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Melasę z granatów mieszamy z miodem i skrapiamy owoce mieszanką.
Pieczemy przez 15-20 minut.

Kremowy dip z fety

100 g fety
100 g jogurtu naturalnego
sok z 1/2 cytryny
łyżeczka sumaku (opcjonalnie)

W miseczce mieszamy pokruszoną fetę, jogurt i sok z cytryny.
Mieszamy widelcem lub trzepaczką do uzyskania kremowej konsystencji.
Posypujemy sumakiem.

Upieczone owoce podajemy z dipem z fety.