artykuły kultura książki styl życia kuchnia rośliny

Jonathan Roberts, Powab jabłka. Fascynujące dzieje owoców i warzyw

Julia Wollner

Dary natury, którymi karmimy nasze ciała, mają nierzadko fascynującą historię, zaś znaczenia, skryte w miąższu czy między płatkami, odsyłają nas do najpiękniejszych i najbardziej inspirujących opowieści, jakie stworzył człowiek.

Ku mojemu zdziwieniu, niewiele jest na rynku godnych polecenia książek o dziejach i symbolice owoców i warzyw, podobnie, jak zaskakująco mało mówi się w tym kontekście o pachnących ziołach (wyjątkiem zdają się  Mity i magie ziół, o których pisałam kiedyś tutaj). A przecież dary natury, którymi karmimy nasze ciała, mają nierzadko fascynującą historię, zaś znaczenia, skryte w ich miąższu czy między płatkami, odsyłają nas do najpiękniejszych i najbardziej inspirujących opowieści, jakie stworzył człowiek.

Jonathan Roberts, brytyjski dziennikarz czasopism Country life i Reader’s Digest, badacz dawnych dzieł botanicznych i miłośnik wiejskiego życia, w swojej rzetelnej merytorycznie książce przedstawia historię 40 różnych owoców i warzyw. Jak łatwo się domyślić, spora ich część to dary śródziemnomorskiej przyrody: od słodkich fig po zielone oliwki, od cudownie symbolicznych granatów po niepozorną zieloną kapustę. Opisom towarzyszą cytaty z literatury oraz liczne ilustracje, w tym reprodukcje antycznych fresków, dawne mapy i botaniczne sztychy. Nie zabrakło także informacji na temat właściwości medycznych omawianych specjałów i ich zastosowania na przestrzeni wieków – czy wiedzieliście, że figi były dla Greków tak cenne, że za ich zniszczenie groziła kara śmierci, a skorupę rozkrojonego na pół melona w wielu krajach wykorzystywano jako pojemnik na wino?

Moim marzeniem jest napisać książkę o symbolice śródziemnomorskich owoców, warzyw i ziół. Wszystkiego, co nas karmi – nie tylko energią, ale także znaczeniami. Do publikacji Robertsa na pewno sięgnę podczas pisania nie raz.
Moim marzeniem jest napisać książkę o symbolice śródziemnomorskich owoców, warzyw i ziół. Wszystkiego, co nas karmi – nie tylko energią, ale także znaczeniami. Do publikacji Robertsa na pewno sięgnę podczas pisania nie raz.

 

Publikacja Robertsa, choćby ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary, nie pretenduje do miana wyczerpującej – w wypadku moich ulubionych śródziemnomorskich owoców kilkakrotnie zorientowałam się, że nie zacytowano znanych mi anegdot czy legend. Nie zmienia to faktu, że stanowi lekturę fascynującą i wspaniale wzbogacającą naszą codzienność. Spojrzenie na leżące w kuchni jabłko nigdy nie będzie już dla nas takie samo.

 

Jonathan Roberts, Powab jabłka. Fascynujące dzieje owoców i warzyw, tłumaczyła Maciejka Mazan, Świat Książki, Warszawa 2003