artykuły styl życia kuchnia

Posiłek pełen życzeń

Redakcja

Pokarmy to nie tylko smak, kalorie i witaminy; to także symbole i nośniki znaczeń. Oto, czego życzymy Wam na Nowy Rok, zachęcając do przyrządzenia potraw serwowanych na sylwestrową kolację w naszej restauracji Lente – Modern Mediterranean. Za ich pomocą przekażcie też najlepsze życzenia swoim bliskim!

Redakcja magazynu Lente i zespół restauracji Lente – Modern Mediterranean oddają dziś głos wybranym potrawom śródziemnomorskim. Zobaczcie, ile dobrych życzeń jest w pysznym jedzeniu!


DOBROBYTU, KREATYWNOŚCI I NIESPOŻYTEJ ENERGII

życzy izraelski hummus, czyli ciecierzyca z pastą sezamową

Ciecierzycę, zwaną też cieciorką, nad Morzem Śródziemnym spożywa się od niepamiętnych czasów – stanowiła jeden z podstawowych pokarmów starożytnych Greków i Rzymian. Wspomina o niej biblijna Księga Izajasza – prorok używa jej jako symbolu zamożności.

Sezam, używany do produkcji pasty tahini, był ulubionym pokarmem greckich wojowników. Nosili oni ze sobą jego nasiona, aby dodawać sobie energii podczas bitwy. Jeszcze wcześniej starożytni Asyryjczycy wierzyli, że bogowie, przystępując do stworzenia świata, wypili napój na bazie sezamu, który zapewnił im twórcze podejście do tego odpowiedzialnego zadania.

 

CZASU I REFLEKSJI
życzy marokański tadżin

Tradycyjny marokański tadżin to rozgrzewające i pożywne danie, które szykuje się w specjalnym glinianym garnku ze stożkowatą pokrywą. Potrawę gotuje się bardzo długo, zwykle kilka godzin, na wolnym ogniu. Wymaga to nie lada cierpliwości. Cóż, festina lente to w końcu najważniejsza śródziemnomorska dewiza. W Nowym Roku spieszmy się powoli!

ODROBINY MAGII I UMIEJĘTNOŚCI ODRADZANIA SIĘ
życzy libańska piklowana czerwona kapusta z cynamonem

Fermentacja, bez której niemożliwe byłoby szykowanie kiszonek, od wieków otoczona była aurą tajemniczości i uważana za zjawisko magiczne.

Cynamon, zgodnie ze swym kojącym aromatem, symbolizuje spokój i ciepło. Co więcej, mitologiczny Feniks dokonywał samospalenia na stosie z kory cynamonowej, aby następnie odrodzić się – zacząć wszystko od nowa, z radością i entuzjazmem, mimo przeszkód.

 


MĄDROŚCI I POKOJU

życzy hiszpańska tapenada, czyli pasta z czarnych oliwek

Drzewo oliwne jest odwiecznym symbolem pokoju, mądrości, sprawiedliwości, przyjaźni i cywilizacji. Homer nazywał oliwę z oliwek płynnym złotem, a słynny gołąbek pokoju, naszkicowany przez Pabla Picassa na ścianie mieszkania na warszawskim Kole, miał w dziobie gałązkę oliwną.

 


MIŁOŚCI
życzy włoskie bazyliowe pesto

Bazylia, zgodnie ze swoją etymologią, jest zielem królewskim – basileus oznacza po grecku “król”. Rzymianie uważali, że roślina ta odstrasza potwory (bazyliszki), a według apokryfów jej krzaczki wyrosły wokół grobu Pana Jezusa. We Włoszech jest bazylia symbolem miłości – Giovanni Boccaccio odwołuje się do niego w swoim Dekameronie.

DOSTATKU

życzy włoska soczewica

We Włoszech soczewica jest symbolem bogactwa; z tego powodu nigdy nie może jej zabraknąć na sylwestrowym stole. Włosi często podróżują z workiem soczewicy, jeśli Nowy Rok spędzić mają poza domem.

 

Zdjęcia: Dine-Dash.com, domena publiczna, soczewica – Vegan Photo/Flickr CC BY 2.0