podcast

Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej. Odcinek 5: Dom – Wokół stołu

Julia Wollner

Podobno dom jest tam, gdzie nie musisz wciągać brzucha.

Posłuchaj moich opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.

Zapraszam Cię do mojego śródziemnomorskiego domu! Usiądź wygodnie na mojej kanapie, rozgość się, poczęstuj jednym z dań kuchni śródziemnomorskiej, które dla nas przygotowałam. Poszukaj inspiracji i czuj się jak u siebie. Wyrusz w wyjątkową podcastową podróż!

W piątym odcinku podcastu czas na wspólny posiłek! Zasiądziemy do suto zastawionego stołu, aby przyjrzeć się śródziemnomorskiemu podejściu do jedzenia. Będzie pysznie, inspirująco i bardzo w stylu lente (łac. niespiesznie). Dlaczego kuchnia śródziemnomorska uważana jest za szczególnie zdrową i czy naprawdę gwarantuje długowieczność? Czym jest gastropuryzm, a czym włoskie sagre d’autunno? Jaki hiszpański zwyczaj związany z ucztowaniem zachwyca mnie najbardziej? Jak żywią się Izraelczycy i jaką ważną lekcję daje nam w tym temacie tradycja żydowska? Porozmawiamy także o niezwykle przyjemnym zwyczaju – sjeście, o tym, co może kulinarnie zaskakiwać w Grecji, oraz o tym, jak ucztowali starożytni Rzymianie. Dodajmy też, że prowadząca rozmowę Magda Miśka-Jackowska każe mi tłumaczyć różnicę między pene a penne, ja zaś mam nadzieję, że nie wpłynie to negatywnie na mój bardzo poważny wizerunek.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszonych w naszej rozmowie, zapraszamy serdecznie do lektury artykułów w magazynie “Lente”:

⚓ Michał Głombiowski: Zapomnij umrzeć

⚓ Julia Wollner: Włoski klucz do szczęścia

⚓ Julia Wollner: Tylko spokój może nas uratować. Kilka słów o włoskim celebrowaniu jedzenia

⚓ Julia Wollner: Razem raźniej. Hiszpańskie sposoby na szczęśliwe życie

⚓ Julia Wollner: Pora na sjestę

⚓ Uri Wollner: Śniadanie po izraelsku

⚓ Julia Wollner: Historia odczytana z talerza. Rozmowa z dr Tamarą Sztymą

Prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska
Produkcja: Michał Woźniak

Kolejny odcinek pojawi się za 2 tygodnie. Porozmawiamy wówczas o tym, jak pachnie śródziemnomorski dom.

Miłego słuchania!