kuchnia

Salame di cioccolato

Karolina Wiercigroch

Słodkie salami to wielkanocny przysmak popularny we Włoszech i Portugalii. Czekoladowa mozaika z kawałków herbatników, orzechów laskowych i migdałów jest pyszna, w pełni wegetariańska i absolutnie uzależniająca.

Wbrew nazwie, salame di cioccolato jest w pełni wegetariańskie – suszoną kiełbasę przypomina tylko z wyglądu. Grube plastry słodkiego salami to mozaiki z czekoladowej masy, kawałków herbatników, orzechów laskowych i migdałów. Podobny do polskiego bloku czekoladowego deser jest popularny na świątecznych stołach we Włoszech i w Portugalii.

 

We Włoszech salame di cioccolato towarzyszy wielu uroczystościom, przede wszystkim tym związanym z Wielkanocą. Deser jest popularny w całym kraju, a jego włoska wersja powstała prawdopodobnie na początku XX wieku na Sycylii, gdzie, pod nazwą salame turco, czekoladowe salami uznaje się za tradycyjny produkt regionalny. Nie wiadomo, czy wersja portugalska, salame de chocolate, powstała niezależnie, a jeśli nie, to nie ma pewności, kto był pierwszy. Nie ma jednak wątpliwości, że słodkie salami jest w Portugalii równie popularne, przede wszystkim w okresie wielkanocnym.

Przepis na czekoladowe salami jest trochę inny w każdym domu. Niektórzy robią go z dodatkiem kakao, inni używają gorzkiej czekolady; są wersje z jajkami lub bez, z mlekiem lub tłustą śmietaną, oraz, oczywiście, z różnymi dodatkami. W najprostszej wersji salame można zrobić z samymi herbatnikami; częstym dodatkiem są też orzechy, w różnych konfiguracjach i proporcjach: laskowe, włoskie, pistacje, migdały. Niektórzy dodają do deseru suszone owoce i kandyzowany imbir, albo kawałki torrone, czyli włoskiego nugatu. W Portugalii masę aromatyzuje się dodatkiem słodkiego porto, we Włoszech filiżanką mocnego espresso.

Niezależnie od wersji, salame di cioccolato to bardzo prosty deser, który nie wymaga użycia piekarnika. Przygotowanie go zajmuje kilkanaście minut, co w świątecznym chaosie bywa nieocenione. Można zrobić go wieczorem i zostawić na noc w lodówce (salami musi stwardnieć przez kilka godzin), a kolejnego dnia pokroić i podać.


Przepis: Salame di cioccolato

150 g herbatników
50 g orzechów laskowych
50 g pistacji
100 g masła
80 ml kremówki
200 g gorzkiej czekolady, np. 85% kakao

łyżka cukru pudru, do posypania

 

Herbatniki łamiemy na mniejsze kawałki i przekładamy do dużej miski.

Orzechy laskowe i pistacje prażymy na suchej patelni, dodajemy do miski i mieszamy z herbatnikami.

Czekoladę siekamy na kawałki.

W rondelku z grubym dnem rozpuszczamy masło na małym ogniu.

Wlewamy kremówkę i podgrzewamy przez około minutę, cały czas mieszając.

Zdejmujemy z ognia.

Dodajemy czekoladę, odstawiamy na chwilę, po czym mieszamy na lśniącą i gładką masę, do całkowitego rozpuszczenia się czekolady.

Masę czekoladową wlewamy do mieszanki herbatników z orzechami, dokładnie mieszamy.

Na blacie rozkładamy papier do pieczenia.

Wykładamy na niego masę i formujemy z niej wałek.

Zwijamy papier jak cukierek, mocno zaciskając końcówki.

Dodatkowo możemy przewiązać salami w kilku miejscach sznurkiem.

Wkładamy deser na kilka godzin do stwardnienia w lodówce.

Przed podaniem obtaczamy czekoladowe salami w cukrze pudrze.

Podajemy pokrojone na grube kawałki.

Przechowujemy w lodówce.