Vucciria Renata Guttusa
Beata ZatońskaHistoryk i krytyk sztuki Cesare Brandi napisał, że sycylijskość Renata Guttusa nie ma nic wspólnego z folklorem. To raczej sekretna więź, łącząca syna z matką, pępowina, która na jego obrazach scala śródziemnomorskie mity i arabskie bazary.
Po mocnych wrażeniach smakowo-zapachowych, jakie stają się naszym udziałem na palermitańskich bazarach, przychodzi pora na sztukę. Przy piazza Marina, w Palazzo Chiaramonte zwanym Steri, oglądać można monumentalny, zachwycający obraz Renata Guttusa pt. Vucciria – najsłynniejsze dzieło tego pochodzącego z Sycylii malarza, poświęcone właśnie głośnemu targowisku.
Ukończona w 1974 r. praca to olej na płótnie – i to płótnie ogromnym, bo o wymiarach 3 na 3 metry. Patrząc na nie, przenosimy się na zatłoczoną uliczkę Vuccirii. Klienci przechodzają się między stoiskami. Po prawej rzeźnik tnie mięso, tuża za nim swą klientkę obsługuje sprzedawca serów. W głębi widzimy piętrzące się owoce. Sprzedawca ryb stoi nad ladą, na której ułożył pociętego miecznika. Vucciria Guttusa pulsuje życiem.
Renato Guttuso (1911–1987) uważany jest za przedstawiciela włoskiego neorealizmu i ekspresjonizmu. Miał lewicowe poglądy; należał do Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Włoch, a o jego politycznym zaangażowaniu zdecydowało podobno otrzymanie reprodukcji obrazu Guernica Pabla Picassa. Związany był z mediolańską grupą artystów zwaną Corrente.
Uprawiał między innymi sztukę zaangażowaną – chętnie malował robotników, proletariat, zwykłych ludzi zajętych swoimi sprawami. Postaci na jego obrazach wydają się posągowe, a zarazem pełne ekspresji.
Ze względu na polityczne zaangażowanie artysty chętnie pokazywano jego obrazy w krajach tzw. demokracji ludowej, także w Polsce. W 1956 r. w warszawskiej Zachęcie zorganizowano wystawę 46 dzieł Guttusa. Krytyk filmowy Konrad Eberhardt pisał potem, że widzi w nich poetyckość w podnoszeniu konkretów, scen zwykłych, wydarzeń codziennych do rangi symbolu, w tej tendencji do wielkich przenośni, jakie potrafią odkrywać współcześni realiści włoscy w kręgu otaczającej ich rzeczywistości. (www.zacheta.art.pl). Dziś jego obrazy znajdują się między innymi w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.