podcast

Antyk na nasze czasy. Rozmowa z Markiem Węcowskim. Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej S03E4

Julia Wollner

Czy żyjemy w świecie przeszłości?

Posłuchaj moich opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.

W trzecim sezonie podcastu zapraszam Cię do wspólnej refleksji nad kwestią TOŻSAMOŚCI. W jaki sposób widzą siebie mieszkańcy Śródziemnomorza, co ich łączy, a co dzieli? W jaki sposób odczuwają i wyrażają swoją odrębność, jakie historie opowiadają na swój temat? Poznaj je bliżej w naszym podcaście!

Co łączy naszą tożsamość z tożsamością starożytnych Greków? Po co są nam barbarzyńcy, kim są “my”, a kim “oni”? Czy przez ostatnie 2500 lat nauczyliśmy się czegoś na swoich błędach? Co powiedziałby Tukidydes o wojnie w Ukrainie albo tej na Bliskim Wschodzie? Czy dokonał się już upadek mitu śródziemnomorskiego? O tym wszystkim opowiada nam Marek Węcowski – wybitny historyk i znawca starożytności, autor książki Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy (Iskry 2023).

Prowadzenie i montaż: Magda Miśka-Jackowska
Produkcja: Michał Woźniak

 

⚓Zapraszamy do zakupu najnowszej książki Marka Węcowskiego – w naszym sklepie dostępne są egzemplarze z autografem!
Znajdziesz je TUTAJ.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszonych w podcaście, zapraszamy serdecznie do lektury artykułów w magazynie “Lente”:
🔹 Rozmowa z Markiem Węcowskim: Wybory 2023: Czego uczy nas demokracja ateńska?