artykuły kultura książki

Atlantyda Natalii Olbińskiej. Radosne zwiedzanie podwodnego miasta

Julia Wollner

Jak dotrzeć na Atlantydę? Co spakować do walizki przed podróżą? Gdzie zarezerwować nocleg, jak zaplanować zwiedzanie? O tym wszystkim w swojej najnowszej książce opowiada Natalia Olbińska. Zdziwieni? Przecież mówiłyśmy Wam, że o Śródziemnomorzu wiemy wszystko! :-)

Na Atlantydę wprowadzono ostatnio wizy turystyczne, co jest nie lada gratką, bowiem do niedawna zwiedzanie tej podwodnej metropolii było praktycznie niemożliwe – urzędnicy i mieszkańcy wykazywali sporą niechęć wobec przyjezdnych. Oto jednak w stosunkach na linii Atlantyda – reszta świata wreszcie coś drgnęło. Tym samym konieczne stało się więc stworzenie przewodnika, który ułatwi podróżnikom zaplanowanie wyprawy, wskaże najciekawsze trasy, zasugeruje sposoby spędzania czasu w tym rzadko odwiedzanym regionie.

Na szczęście, dzięki staraniom wydawnictwa Typoforge Studio, ukazała się właśnie publikacja autorstwa Natalii Olbińskiej, znanej Państwu skądinąd jako współtwórczyni “Lente”. Znawczyni Śródziemnomorza, a zarazem malarka i rysowniczka, wypełniła lukę na rynku przewodników, proponując bedeker ze wszech miar doskonały.

W tej pięknie wydanej i ciekawie napisanej książce, wypełnionej oryginalnymi ilustracjami Olbińskiej, zebrano wszystkie praktyczne informacje na temat Atlantydy. Dowiemy się z niej więc m.in.:  jak dopłynąć do miasta,  jakie stroje zabrać ze sobą oraz jak poruszać się po metropolii, korzystając z transportu publicznego (szczególnie polecany jest słoń morski). Autorka podpowiada także, które lokalne potrawy są najbardziej warte spróbowania, jakie atrakcje warto zaplanować na dzień, a jakie na wieczór, oraz jakie środki ostrożności warto podjąć, aby móc radośnie korzystać z pobytu na Atlantydzie wraz z całą rodziną. Za wyjątkowo przydatny uznaliśmy także rozdział poświęcony miejscowym hotelom. Ciekawostką jest, że to właśnie tutaj znajduje się słynne 5-gwiazdkowe SPA otworzone przez Jonasza, pioniera głębinowego hotelarstwa, który jako pierwszy zaproponował turystom luksusowe noclegi w brzuchu wieloryba. Niestety cena za dobę liczona jest, jak na najwyższy możliwy standard przystało, w kwotach nieosiągalnych dla przeciętnego Kowalskiego.

Jako że wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, z całą pewnością warto rozważyć wyprawę do tego najmniej chyba znanego zakątka Śródziemnomorza. Publikacja Olbińskiej nie tylko zachęci do wyboru tej właśnie destynacji, ale także sprawi, że pobyt w Atlantydzie może okazać się jedną z najbardziej zaskakujących podróży, jakie podejmiemy.

Natalia Olbińska, Atlantyda. Przewodnik po mieście, Typoforge Studio, Warszawa 2017

 

UWAGA! KONKURS!

Dzięki uprzejmości Typoforge Studio, mamy dziś dla Was trzy egzemplarze książki Atlantyda. Przewodnik po mieście. Podarujemy je autorom najciekawszych komentarzy pod tym postem, stanowiących rozwinięcie hasła: „Podczas podróży do Atlantydy najbardziej pragnę odkryć…”.

Dodatkowo, laureaci konkursu otrzymają grafiki sygnowane przez autorkę książki i będące ilustracjami do ich wypowiedzi konkursowych.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się tutaj: regulamin konkursu Atlantyda

Zapraszamy do zabawy!