podróże sprawdzone adresy

Barcelona: dzieciaki są u siebie

Gosia Villatoro

Barcelona jest wspaniałym miejscem na rodzinne wakacje i to wcale nie ze względu na oczywiste rozrywki – oferuje o wiele więcej, niż plaże, trasy rowerowe czy spacerowe. Oto mniej znana twarz jednego z najpopularniejszych ośrodków kultury i turystyki w Europie.

Barcelona – jedna z najpopularniejszych met dla podróżnych z całego świata. Miasto olimpijskie. Stolica kultury: ojczyzna Gaudiego, Dalego, Miró, Montserrat Caballé, Joana Manuela Serrat i Eduarda Mendozy. Metropolia jarząca się tysiącem świateł i kolorów, tętniąca życiem, rozbrzmiewająca muzyką. Przybywającym tu oferuje pełen wachlarz atrakcji: plaże, muzea, intensywne nocne życie, szaleństwo piłki nożnej, piękne widoki, urokliwe kafejki, paellę, fideuę, różnorodność doznań, smaków, zapachów, dźwięków. Bez wątpienia jest to miasto, w którym łatwo się zakochać.

Oprócz tego oblicza Barcelona ma też inne, może mniej oczywiste: to miasto niezwykle przyjazne rodzinom, w szczególności zaś – najmłodszym. Jeszcze kilka lat temu była to twarz mało znana. W okresie szczytu swojej popularności, kiedy barcelończycy zaczęli się buntować i postanowili zawalczyć o odzyskanie swojego miasta, zawłaszczonego w ich odczuciu przez turystów, w prasie ukazała się seria artykułów krytykujących władze za ich antyrodzinną politykę i brak otwartości na potrzeby najmłodszych. Włodarze Barcelony wzięli sobie tę krytykę do serca i postanowili nie tylko w miarę możliwości zwrócić miasto jego mieszkańcom, ale także uczynić je miejscem rodzinnym, w którym również najmłodsi będą mogli czuć się „u siebie”.

Ma to swoje odzwierciedlenie w stopniowo zmieniającej się polityce organizacji poszczególnych dzielnic, kwartałów i ulic: wprawdzie w ścisłym centrum kopanie piłki na ulicy nadal jest zabronione, ale między blokami, niczym grzyby po deszczu, wyrastają kolejne place zabaw, boiska, ściany wspinaczkowe i tzw. „poliesportius”– czyli place, na których można jeździć na rolkach i deskach, grać w tenisa, w piłkę nożną, koszykówkę czy uprawiać inne sporty. Latem w wielu z tych miejsc odbywają się darmowe zajęcia dla najmłodszych.

Fot. Kevin Krejci / Flickr, CC BY 2.0
Fot. Kevin Krejci / Flickr, CC BY 2.0

Znakomicie zorganizowana komunikacja zbiorowa w Barcelonie może stanowić obiekt zazdrości, również dlatego, że wszystkie dzieci, mieszkające na terenie metropolii, mogą korzystać z niej do woli po wniesieniu jednorazowej opłaty za wydanie karty miejskiej. Kartę co kilka lat trzeba odnawiać, ale nadal jest to koszt symboliczny.

Zarządzający atrakcjami turystycznymi, takimi jak liczne muzea, parki i teatry, coraz częściej otwierają się na rodziny z dziećmi, nie tylko oferując im rozliczne zniżki i dni bezpłatnego korzystania, ale tworząc oddzielną, specjalnie dedykowaną najmłodszym ofertę: różnego rodzaju warsztaty, zajęcia i spektakle.

Do tych zmian dołączają także prywatni przedsiębiorcy. Restauracje i bary organizują kąciki zabaw i wygospodarowują miejsca, w których mamy mogą dyskretnie i w spokoju nakarmić bądź przewinąć swoje maluchy. Ich właściciele coraz częściej w swojej ofercie mają też organizację przyjęć dla dzieci. W sklepach i prywatnych zakładach, w których z różnych przyczyn nie znajdziemy osobnego kącika zabaw, bez trudu dostaniemy klocki lub chociaż podstawowy zestaw do rysowania bądź wyklejania, którym dziecko może na chwilę się zająć. Nawet w tak mało kojarzącym się z dziecięcą rozrywką miejscu jak warsztat samochodowy można dziś znaleźć pudełko z klockami, kredkami czy zabawkami.

Pisząc o tym, jak Barcelona otwiera się na swoich najmłodszych mieszkańców, nie wolno pominąć również bogatej oferty atrakcji – nie tylko turystycznych – dla dzieci. Właściwie każda dzielnica ma swoje miejsca „rodzinne”, którymi się chlubi. Oto kilka z nich: obowiązkowe punkty programu, jeśli planujemy odwiedzić miasto Gaudiego z młodszym pokoleniem.

Czytaj także: O byciu mamą w Hiszpanii

 

Fot. Flavio Ensiki / Flickr, CC BY 2.0
Fot. Flavio Ensiki / Flickr, CC BY 2.0

L’Aquarium Barcelona – oceanarium

Miejsce, w którym nie tylko można podziwiać ogromną liczbę gatunków żyjących w morskich głębinach, ale także odbyć spacer w przeszklonym tunelu, między rekinami; zaobserwować, jak wygląda karmienie morskich stworzeń, a po skończonej wizycie przejść do specjalnej, doświadczalno-rozrywkowej części pawilonu, wyposażonej w różne tematyczne urządzenia, zrobić sobie zdjęcia z rzeźbami morskich potworów na tarasie, a kiedy się zmęczymy i zgłodniejemy – posilić się w restauracji na piętrze. Oceanarium oferuje zniżki na bilety grupowe, rodzinne i – uwaga! – honoruje karty dużych rodzin z innych krajów!

Fot. Juanedc / Flickr, CC BY 2.0
Fot. Juanedc / Flickr, CC BY 2.0

Ogród Zoologiczny i Delfinarium

Barceloński ogród zoologiczny oferuje wiele atrakcji dla najmłodszych – warto śledzić jego stronę internetową. Największą atrakcją jest niewątpliwie delfinarium, w którym dwa razy dziennie odbywają się specjalne pokazy zwyczajów, karmienia i treningu tych przepięknych morskich ssaków. W zoo znajduje się też przygotowana specjalnie z myślą o maluchach interaktywna farma, gdzie dzieci mogą pogłaskać i nakarmić wiejskie zwierzęta, takie jak owce, kozy czy kurczęta. Wejściówki do ogrodu zoologicznego nie należą do najtańszych, ale śledząc stronę internetową można natrafić na ciekawe promocje, których jest w ciągu roku naprawdę dużo.

Fot. Bill Stilwell / Flickr, CC BY-SA 2.0
Fot. Bill Stilwell / Flickr, CC BY-SA 2.0


Parc de la Ciutadella i Muzeum Czekolady

W samym centrum miasta, tuż obok ogrodu zoologicznego, znajduje się piękny Parc de la Ciutadella, w którym można przepłynąć się łódką po stawie, nakarmić papugi, wziąć udział w jednej z rozlicznych darmowych sesji sportowych (joga, kickboxing, karate, zumba i inne) bądź też skorzystać z oferty któregoś z placów zabaw: największy z nich, poza typowymi urządzeniami, takimi jak zjeżdżalnie czy huśtawki, posiada spory zestaw zabawek i sprzętów pobudzających dziecięcą wyobraźnię, a także specjalną świetlicę, w której najmłodsi mogą – samodzielnie lub pod kierunkiem animatorów – tworzyć własne prace plastyczne. Zarówno wejście do parku, jak i korzystanie z placu i świetlicy jest całkowicie bezpłatne.

Zaraz obok parku znajduje się zaś Muzeum Czekolady – przed odwiedzeniem go warto zajrzeć na stronę internetową, gdyż często odbywają się tam ciekawe zajęcia i warsztaty.

Fot. Jaume Escofet / Flickr, CC BY 2.0
Fot. Jaume Escofet / Flickr, CC BY 2.0

MACBA – Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie brzmi jak coś, co mogłoby być atrakcyjne dla dzieci? Nic bardziej mylnego! MACBA od kilku lat przygotowuje specjalną ofertę MACBA en Familia czyli MACBA dla Rodziny: zajęcia i warsztaty w ciekawy sposób przybliżające sztukę nowoczesną, zapoznające z różnorodnymi materiałami plastycznymi i fakturami oraz udostępniające specjalną „strefę dotykową”, gdzie można zaspokoić swoją ciekawość i, jak sama nazwa wskazuje, dotknąć eksponatów.

Fot. Nacho Pintos / Flickr, CC BY 2.0
Fot. Nacho Pintos / Flickr, CC BY 2.0

 

CosmoCaixa

W budynku Muzeum Nauki znajduje się obecnie doświadczalne centrum naukowe uwielbiane przez małych odkrywców. Podczas wizyty dzieci mogą odwiedzić sztuczny las deszczowy, salę ewolucji, planetarium, przeprowadzić własne doświadczenia naukowe, poznać i dotknąć różne gatunki zwierząt śródziemnomorskich, a wszystko to za naprawdę niewygórowaną cenę.

Czytaj także: Hiszpania dla dociekliwych

Fot. Alexander Johmann / Flickr, CC BY-SA 2.0
Fot. Alexander Johmann / Flickr, CC BY-SA 2.0

Ogrody Joan Brossa na wzgórzu Montjuïc

Korzystając z hiszpańskiego słońca i pięknej pogody, warto przejść się do parku Joan Brossa na wzgórzu Montjuïc. Znane jest ono przede wszystkim z weekendowych wieczornych pokazów fontann – tzw. spektakli „woda, światło, dźwięk”. Warto jednak rozważyć także spacer za dnia. Przechadzka po przepięknych ogrodach, w których znajdziemy atrakcje pozwalające obcować z muzyką, takie jak „poduszki”, grające, gdy się na nie nadepnie, czy równoważnia-klawiatura, dostarczy niezapomnianych wrażeń! Poza strefą muzyki, park Joan Brossa posiada też place zabaw, park linowy (na zdjęciu u góry), a zaraz obok jest przecudny, cieszący zmysły ogród botaniczny.

Fot. Oh-Barcelona.com / Flickr, CC BY 2.0
Fot. Oh-Barcelona.com / Flickr, CC BY 2.0

Parc del Laberint d’Horta

Nieco dalej od centrum, na północy miasta, znajduje się pełen różnego rodzaju zakamarków i tajemnic Parc del Laberint d’Horta, którego największą atrakcją jest niewątpliwie labirynt – odszukanie drogi wyjścia z niego stanowi fantastyczną rozrywkę dla najmłodszych, ale też i dla rodziców. Kiedy zaś już zmęczymy się bieganiem po labiryncie, możemy pójść nad staw, karmić kaczki… i żółwie.

Fot. Adrian Scottow / Flickr, CC BY-SA 2.0
Fot. Adrian Scottow / Flickr, CC BY-SA 2.0

Granja d’Aventura Park

Jeśli ktoś miałby chęć wybrać się za miasto, warto odwiedzić Granja d’Aventura Park w Viladecavalls, oferujący możliwość poobcowania ze zwierzętami hodowlanymi, poznania i dotknięcia (pod okiem doświadczonych opiekunów, oczywiście) zwierząt egzotycznych, takich jak węże i jaszczurki, świetną zabawę w parku linowym, warsztaty ogrodnicze oraz tradycyjny plac zabaw i strefę piknikową z barem.

 

Zdjęcie główne: ErWin /Flickr, CC BY-ND 2.0
Fotografie na licencjach:
CC BY-ND 2.0
CC BY 2.0
CC BY-SA 2.0