kultura książki inspiracje kuchnia

Bartek Kieżun, Ateny do zjedzenia

A w zasadzie: nie tylko Ateny i nie tylko do zjedzenia!

W swojej najnowszej książce Ateny do zjedzenia Bartek Kieżun zabiera nas do greckiej stolicy, ale nie tylko. Razem z nim zwiedzimy także sanktuarium w Eleusis, przylądek Sunion, klasztof Dafni w Chaidari, Korynt, wyspę Eginę i Salaminę, a wyliczanka ta nie wyczerpuje listy pięknych miejsc, które opisuje dla nas autor.

Poza ramy wyznaczone przez tytuł Kieżun wykracza zresztą nie tylko w sensie geograficznym. Dzięki koncepcji książki, przygotowanej jako połączenie kulinarnego przewodnika i pamiętnika z podróży, za wspólną wyprawę wdzięczne będą nam nie tylko żołądek i podniebienie, ale także głowa i serce. Bartek, który za swoje poprzednie publikacje otrzymał szereg prestiżowych nagród, doskonale wie, że kuchnia jest nierozerwalnie związana z kulturą, a opowiadanie o smakach staje się jeszcze bardziej wyborne, jeśli okrasimy je przywołaniem dawnych historii, mitów, wspomnieniem miejsc i zabytków. Najlepiej opisanych w sposób jak najbardziej subiektywny, od serca, bez pseudoerudycji, o którą tak łatwo otrzeć się, pisząc o tym, co najważniejsze dla europejskiej kultury.

 

Każdy rozdział książki to wspomnienia z wyprawy do wybranego zakątka Aten lub ich okolic oraz wybrany przepis gotowy do wypróbowania w domowych pieleszach
Każdy rozdział książki to wspomnienia z wyprawy do wybranego zakątka Aten lub ich okolic oraz wybrany przepis gotowy do wypróbowania w domowych pieleszach – od najprostszej sałatki horiatki po bardziej wymyślne dania. Ateny do zjedzenia kupisz w naszym sklepie TUTAJ

 

Swą opowieść o Atenach zaczyna Kieżun od przywołania początkowych obaw, jakie towarzyszyły mu w wyprawie do nich. Grecka stolica cieszy się bowiem opinią miasta trudnego, chaotycznego i mało przyjaznego. I choć z całą pewnością nie da się jej scharakteryzować przymiotnikiem “uporządkowana”, to okazała się też pełna serdecznych mieszkańców, dobrej energii i radości życia. Tego rodzaju pozytywne zaskoczenie może czekać niektórych czytelników w wypadku książki Bartka. Myślę na przykład o tych, którzy obawiają się sięgnięcia po pięknie wydane książki o kuchni. Takim publikacjom zdarza się przecież onieśmielać, szczególnie tych, którzy nie osiągnęli jeszcze wirtuozerii w dziedzinie gotowania. Miła niespodzianka spotka także każdego, kto sięgnie po Ateny do zjedzenia, bojąc się spotkania z wielką historią, jakże często kojarzoną z nudnymi szkolnymi lekcjami. Autor pokazuje, że wyśmienite potrawy nie muszą być skomplikowane i nadmiernie wyszukane, a piękno antyku, mitologii i architektury to coś, co dostępne jest absolutnie każdemu.

W spisie treści Aten do zjedzenia znalazłam swoją ukochaną bougatsę (chrupiące ciasto nadziewane kremem ze skórką pomarańczową) oraz kalafiora duszonego w sosie pomidorowym z cynamonem. Jest też feta pieczona z miodem tymiankowym i drożdżowy chleb z oliwkami i rozmarynem – wszystkie moje ulubione greckie smaki!
W spisie treści Aten do zjedzenia znalazłam swoją ukochaną bougatsę (chrupiące ciasto nadziewane kremem ze skórką pomarańczową) oraz kalafiora duszonego w sosie pomidorowym z cynamonem. Jest też feta pieczona z miodem tymiankowym i drożdżowy chleb z oliwkami i rozmarynem – wszystkie moje ulubione greckie smaki!

Dla mnie Ateny są, zaraz po Rzymie, najukochańszym śródziemnomorskim miastem. Uważam je za stolicę niezwykłą, piękną urodą nieoczywistą, a jednocześnie dostarczającą przeżyć głębokich jak mało które miejsce na ziemi (Bartku, nie tylko Tobie uginają się kolana przy każdym wejściu na Akropol). Uwielbiam też tamtejszą kuchnię: prostą i skromną, a przecież zupełnie nie do podrobienia. I myślę sobie dziś: przed wiekami mieszkańcy Aten otrzymali od córy Zeusa drzewo oliwne. Dziś inny wspaniały dar trafia w NASZE ręce: Ateny do zjedzenia opisują najpiękniejsze smaki tego miasta. Szykujmy się na prawdziwie boską ucztę!

 

Bartek Kieżun, Ateny do zjedzenia, Buchmann, Warszawa 2022
Magazyn “Lente” jest patronem medialnym publikacji.

POPRAWIAMY FORMĘ

Nasza strona jest w przebudowie. Pewne funkcje mogą nie być dostępne. Dziękujemy za cierpliwość!