artykuły styl życia kuchnia

Chill like an Egyptian! Pyszna fakhfakhina

Fiona Denayer

Fakhfakhina, królowa sałatek owocowych, skupia w sobie wszystko to, o czym może marzyć człowiek w upalnym klimacie: schłodzony sok owocowy, lody waniliowe i świeże sezonowe owoce. Oto pyszny egipski przepis na kolorowy deser!

Na ulicach stolicy Egiptu zgaszone, pyliste kolory są wszechobecne. Spowijają one gorący asfalt, spocone budynki i anarchię tanecznego pochodu wiecznie trąbiących samochodów.

 


Jakby dla dopełnienia tej pylistej atmosfery, Kair oferuje niezwykłą obfitość kolorowych straganów z ulicznym jedzeniem, a na nich owoce, warzywa, zioła, świeżo wyciśnięte soki, sałatki, marynowane i faszerowane jarzyny, koktajle i, oczywiście, koshari. Ten specjał, używany przez niektórych ze egipskie danie narodowe, składa się z ryżu, soczewicy i ostrego sosu pomidorowego. Kto chciałby spróbować najlepszych egipskich potraw, znajdzie je na placach, ulicach i bulwarach. Jedzenie uliczne jest w Egipcie tak wysoko cenione, że stanowi poważną konkurencję dla restauracji.

 

Sprzedaż owoców w Kairze, fot. Ed Yourdon / Wikimedia, CC BY-SA 2.0
Sprzedaż owoców w Kairze, fot. Ed Yourdon / Wikimedia, CC BY-SA 2.0

Pośród różnobarwnych przekąsek wyróżnia się w szczególności jedna, skupiająca w sobie wszystko to, o czym może marzyć człowiek w upalnym klimacie: schłodzony sok owocowy, lody waniliowe i świeże sezonowe owoce. Ta radosna mieszanka to fakhfakhina, czyli matka wszystkich sałatek owocowych. Jej sława sięga daleko – nawet w sąsiednich krajach można przyłapać ludzi powoli przechadzających się ulicami z tym koktajlem w dłoni. Wielbiciele shishy natomiast mogą sięgnąć po tytoń o smaku fakhfakhiny, będący jedną z najsłodszych odmian melasy tytoniowej. Tak czy inaczej, fakhfakhina jest bez wątpienia przyjemnym sposobem na ochłonięcie po przeprawie przez piaszczysty skwar miasta.

 

Jak przygotować ją we własnym domu? Oto sprawdzony przepis na pyszną fakhfakhinę!

 

Składniki (dla dwóch osób):

– 1 mango
– mała kiść czerwonych winogron
-1 kiwi
– 2 banany
– 4 pomarańcze (na sok)
– 4 gałki lodów waniliowych
– 2 łyżki stołowe kruszonych orzechów ziemnych
– 2 łyżeczki miodu
– kilka świeżych liści mięty.

Możesz oczywiście eksperymentować z doborem owoców!

Umyj owoce, obierz i pokrój na kawałki mango, kiwi oraz banana. Ułóż owoce w dwóch dużych szklankach (odłóż część owoców na później, przydadzą się do ozdobienia całości). Wyciśnij pomarańcze, a sok dodaj do owoców. Jeśli chcesz, żeby twój koktajl był jeszcze zimniejszy, przygotuj sok wcześniej i wstaw go do lodówki na jakiś czas. Dodaj po dwie gałki lodów do każdej szklanki. Posyp z wierzchu kruszonymi orzechami i pozostałymi owocami. Polej miodem, a całość ozdób świeżymi liśćmi mięty. Podawaj natychmiast. Smacznego!