artykuły

Festiwal Tańców i Kultury Izraelskiej Polin Rokedet

Natalia Hakenberg

Serdecznie zapraszamy do udziału w szóstej edycji festiwalu "Roztańczona Polska", który odbędzie się w dniach 15–17 czerwca br. w Ośrodku Wypoczynkowym ”Gołoborze” w Górach Świętokrzyskich.

Razem z moją siostrą Miriam od dawna marzyłam o zorganizowaniu projektu, poprzez który mogłybyśmy podzielić się z Polakami swoją miłością do Izraela i izraelskich tańców. Po kilku latach planowania zaczęło się ono spełniać – w 2013 roku, przy wsparciu rodziny i przyjaciół, po raz pierwszy zorganizowałyśmy Festiwal Tańców i Kultury Izraelskiej “Polin Rokedet” (hebr. “Roztańczona Polska”). Dziś chciałybyśmy zaprosić Was na szóstą edycję tej imprezy.

Wspólne tańce podczas edycji w roku 2016
Wspólne tańce podczas edycji w roku 2016

 

Odbędzie się ona w dniach 15–17 czerwca br. w Ośrodku Wypoczynkowym “Gołoborze” w Górach Świętokrzyskich. Jak zwykle udowadnimy Wam, że – parafrazując słowa znanej piosenki – “tańczyć każdy może”! Uczestników nie ograniczają bowiem ani wiek, ani umiejętności taneczne, a różnorodność muzyczna sprawia, że w tańcach izraelskich każdy znajdzie coś dla siebie. Warunki rodem z gorącego Izraela zapewni nie tylko czerwcowe słońce, lecz przede wszystkim izraelscy choreografowie, którzy poprowadzą zajęcia taneczne: Oren Ashkenazi, Michael Barzelai oraz Ilai Szpiezak. Co ciekawe, przodkowie całej tej trójki pochodzili z Polski.

 

Podczas zajęć tanecznych uczestnicy krok po kroku poznają tańce dawniejsze i współczesne. Z każdym kolejnym układem odkryją Izrael, jakiego jeszcze nie znali, ucząc się wzajemnego zaufania i akceptacji. Dodatkowo, sesje taneczne będą przeplatane innymi warsztatami artystycznymi, edukacyjnymi i integracyjnymi. Ma to na celu zapewnienie uczestnikom różnorodnych aktywności i czasu na regenerację sił pomiędzy tańcami. Za przykład niech posłuży choćby warsztat malowania na koszulkach, gdzie każdy uczestnik festiwalu będzie miał możliwość zapisania swojego imienia po hebrajsku.

Malowanie na koszulkach to zajęcia, które stały się już tradycją
Malowanie na koszulkach to zajęcia, które stały się już tradycją. Fot. Julian Zakrzewski

Dzięki specyfice tańców izraelskich i oryginalnej formule festiwalu, uczestnicy nie tylko poznają lepiej bogatą kulturę Izraela, ale także będą mieli okazję podzielić się z innymi cząstką własnej kultury. Jest to niepowtarzalne doświadczenie dla wszystkich – nawet tych, którzy wielokrotnie uczestniczyli w podobnych wydarzeniach.

Festiwal jest organizowany przez rodzinę Hakenberg przy współpracy z Fundacją Strefa Dialogu, Fundacją Żywy Most i Stowarzyszeniem SportPlus oraz przy wsparciu finansowym Fundacji Dutch Jewish Humanitarian Fund. Wydarzenie zostało również objęte Patronatem Honorowym Ambasady Izraela w Polsce.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.polin-rokedet.pl

Zachęcamy również do polubienia naszego fanpage’a na Facebooku: www.facebook.com/PolinRokedet