podcast

Geografia – czym jest i jak wpływa na tożsamość miejsc? Rozmowa z Marcinem Nowakiem. Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej S03E13

Julia Wollner

Geografia to babcia wszystkich nauk, a wymyślono ją nad Morzem Śródziemnym.

Posłuchaj naszych opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.

W trzecim sezonie podcastu zapraszamy Cię do wspólnej refleksji nad kwestią TOŻSAMOŚCI. W jaki sposób widzą siebie mieszkańcy Śródziemnomorza, co ich łączy, a co dzieli? W jaki sposób odczuwają i wyrażają swoją odrębność, jakie historie opowiadają na swój temat? Poznaj je bliżej w naszym podcaście!

Przed mikrofonem “Lente” gościmy Marcina Nowaka – geografa, podróżnika, blogera, który wraz z żoną Anią prowadzi niezwykle popularną stronę “Gdzie wyjechać”. Niedawno ukazała się książka, którą firmują swoim nazwiskiem wraz z Karoliną Miller i Piotrem Andruszko: Rzymbook. Jednak dzisiaj rozmawiamy nie tylko o Rzymie, choć nieuchronnie do niego trafimy: na główny temat naszych rozważań wybraliśmy geografię. Czym jest, kto ją wymyślił, jak kształtowała się jej historia? W jaki sposób geografia wpływa na tożsamość danego miejsca? Marcin zdradza także, jakie tajemnice kryją śródziemnomorskie rzeki, z jakiego względu fascynuje go włoskie Friuli i francuskie Camargue i dlaczego uważa, że Śródziemnomorze zaczyna się tuż za Mikulovem.

Prowadzenie: Julia Wollner
Produkcja: Magda Miśka-Jackowska i Michał Woźniak

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszonych w podcaście, zapraszamy serdecznie tutaj:
🔹 sklep, w którym zakupisz Rzymbook: U Wędrownych Motyli
🔹 Olga Bialer-Young: Motyle. Skrzydlate duchy Śródziemnomorza
🔹 Julia Wollner: Villa Sciarra. Z wizytą u Juliusza Cezara

🔹 Adam Adamkiewicz: Triest. Listy z miasta granicznego
🔹 podcast Lente: Cesarzowa Sisi i Morze Śródziemne
🔹 podcast Wydawnictwa Poznańskiego: Starożytny Rzym