styl życia kuchnia

Karnawałowe migdały w czekoladzie

Karolina Wiercigroch

Migdały, gorzka czekolada, a do tego ciemne kakao, cukier kokosowy o głębokim, karmelowym smaku, cynamon i gruboziarnista sól. Oto przepis na doskonałą karnawałową przekąskę!

Naszą dzisiejszą inspiracją będzie maltański karnawał i jedna z tamtejszych karnawałowych przekąsek: perlini. To migdały w cukrowej polewie w różnych pastelowych kolorach, które tradycyjnie rzucano w tłum podczas parady, ku uciesze najmłodszych. Podobno cukrowe migdały bywają twarde i mogą być niebezpieczne dla zębów, dlatego postanowiłam przygotować wersję obtoczoną mniej zdradliwą czekoladą.


Karnawał na Malcie odbywa się od XVI wieku i jest dla mieszkańców wyspy ważną tradycją. Pierwsze obchody miały miejsce w 1535 roku, kilka lat po przybyciu joannitów na wyspę. Karnawałowe zwyczaje zmieniały się na przestrzeni lat, w zależności od tego, na co pozwalali kolejni Wielcy Mistrzowie. Giovanni Paolo Lascaris zakazał np. przebierania się za diabła, a kobietom pod groźbą publicznej chłosty zabronił noszenia masek. Stałym elementem pozostała otwierająca zabawę parata, czyli taniec upamiętniający zwycięstwo nad Turkami podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku.

Obchody karnawału były oczywiście związane z sutymi ucztami, Maltańczycy chcieli bowiem korzystać z możliwości jedzenia mięsa przed okresem postu. Najbardziej znane karnawałowe dania są jednak nie mięsne, a słodkie. Oprócz słodkich migdałów króluje prinjolata: sycące ciasto z orzeszkami piniowymi (od których deser wziął swoją nazwę), migdałami i kandyzowanymi owocami, obłożone bitą śmietaną, udekorowane czekoladą, orzechami i kandyzowanymi wiśniami. Migdały w czekoladzie są jednak równie pyszne, a mniej pracochłonne. Na pewno ucieszą gości na karnawałowym przyjęciu!

Migdały w czekoladzie

150 g migdałów

80 g gorzkiej czekolady

1 łyżeczka oleju kokosowego

2 łyżki kakao

1 łyżeczka cynamonu

1 łyżeczka cukru kokosowego

1 łyżeczka gruboziarnistej soli

 

 

W kąpieli wodnej rozpuszczamy połamaną na kawałki czekoladę z olejem kokosowym.

Migdały obtaczamy w czekoladzie.

Układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, starając się jak najbardziej je rozdzielić.

Wkładamy do lodówki na 15 minut do zastygnięcia.

W międzyczasie na talerzu mieszamy kakao z cukrem kokosowym, cynamonem i solą.

Obtaczamy migdały w kakao.

Wkładamy do lodówki na 20 minut.