Marianna Orańska i Morze Śródziemne. Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej S03E10
Julia WollnerRozwiodła się z niewiernym pruskim księciem, urodziła nieślubne dziecko na Sycylii i zamieszkała z ukochanym w Rzymie, a na Dolnym Śląsku wybudowała pałac z tęsknoty za Como. Poznajcie Mariannę – niderlandzką królewnę, która domu szukała na Południu.
Posłuchaj moich opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.
W trzecim sezonie podcastu zapraszam Cię do wspólnej refleksji nad kwestią TOŻSAMOŚCI. W jaki sposób widzą siebie mieszkańcy Śródziemnomorza, co ich łączy, a co dzieli? W jaki sposób odczuwają i wyrażają swoją odrębność, jakie historie opowiadają na swój temat? Poznaj je bliżej w naszym podcaście!
Była niezależna, silna, przedsiębiorcza i piekielnie inteligentna. Nie bała się zaczynać wszystkiego od nowa, choćby miało to oznaczać wymyślenie swej tożsamości od zera. Pomagała jej ciekawość świata, śródziemnomorskie podróże i zakorzenienie w europejskiej tradycji. W podcaście o niderlandzkiej królewnie Mariannie Orańskiej, znanej w Polsce z pięknego pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, przyglądamy się jej związkom z Italią, tropimy śródziemnomorskie ślady w jej posiadłości i zapraszamy do refleksji nad śródziemnomorską filozofią, która zdawała się silnie wpływać na tę niezwykłą dziewiętnastowieczną kobietę.
Nagrania powstały 9 maja 2024 roku w Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim podczas konferencji “Królewna z przyszłości” organizowanej przez Ambasadę Królestwa Niderlandów.
Julia Wollner: Marianna Orańska. Wolna kobieta… europejska
Julia Wollner: O małych ojczyznach
audycja radiowa: Małe ojczyzny
podcast: cesarzowa Sisi i Morze Śródziemne (odc. 1)
podcast: cesarzowa Sisi i Morze Śródziemne (odc. 2)