podcast

Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej. S02E11: Cesarzowa Sisi i Morze Śródziemne (cz. 1)

Julia Wollner

Na ramieniu, z miłości do podróży, nosiła dumnie kotwicę, a obcym przedstawiała się jako Greczynka. Poznajcie Sisi – śródziemnomorską duszę na chłodnym habsburskim dworze.

Posłuchaj moich opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.

W drugim sezonie podcastu zapraszam Cię do wspólnej wędrówki po śródziemnomorskich szlakach, bowiem tematem roku jest PODRÓŻ. Przygotuj plecak, włóż wygodne buty – i nie zapomnij słuchawek!

Największa podróżniczka wśród koronowanych głów, śródziemnomorska osobowość, cesarzowa z tatuażem na ramieniu – oto Elżbieta Bawarska zwana Sisi. Była władczynią Austrii i Węgier, ale także, między innymi, królową Chorwacji, Dalmacji, Jerozolimy, panią Triestu, wielką księżną Toskanii, księżną Modeny, Parmy, Piacenzy, Raguzy, Zadaru i Trydentu. Kochała światło Południa i kontakt z przyrodą, łaknęła bliskich związków międzyludzkich, uczyła się greki i pasjonowała starożytną mitologią, a ukojenia nieustannie szukała pod śródziemnomorskim słońcem. O powodach tych poszukiwań opowiem Wam w dzisiejszym odcinku podcastu “Lente”; w kolejnym prześledzimy dokładnie szlaki śródziemnomorskich wojaży Elżbiety. Zapraszam we wspólną podróż między Wiedniem, Italią i Korfu!

Prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska
Produkcja: Michał Woźniak

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszonych w naszej rozmowie, zapraszamy serdecznie do lektury artykułów w magazynie “Lente”:

🔹 Julia Wollner: Cała nadzieja w morzu
🔹 Julia Wollner: Wśród kur i wawrzynu. Z wizytą w Prima Porta
🔹 Julia Wollner: Carnuntum. Rzymskie miasto nad Dunajem