podcast

Marianna Orańska i Morze Śródziemne. Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej S03E10

Julia Wollner

Rozwiodła się z niewiernym pruskim księciem, urodziła nieślubne dziecko na Sycylii i zamieszkała z ukochanym w Rzymie, a na Dolnym Śląsku wybudowała pałac z tęsknoty za Como. Poznajcie Mariannę – niderlandzką królewnę, która domu szukała na Południu.

Posłuchaj moich opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.

W trzecim sezonie podcastu zapraszam Cię do wspólnej refleksji nad kwestią TOŻSAMOŚCI. W jaki sposób widzą siebie mieszkańcy Śródziemnomorza, co ich łączy, a co dzieli? W jaki sposób odczuwają i wyrażają swoją odrębność, jakie historie opowiadają na swój temat? Poznaj je bliżej w naszym podcaście!

 

 

Była niezależna, silna, przedsiębiorcza i piekielnie inteligentna. Nie bała się zaczynać wszystkiego od nowa, choćby miało to oznaczać wymyślenie swej tożsamości od zera. Pomagała jej ciekawość świata, śródziemnomorskie podróże i zakorzenienie w europejskiej tradycji. W podcaście o niderlandzkiej królewnie Mariannie Orańskiej, znanej w Polsce z pięknego pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, przyglądamy się jej związkom z Italią, tropimy śródziemnomorskie ślady w jej posiadłości i zapraszamy do refleksji nad śródziemnomorską filozofią, która zdawała się silnie wpływać na tę niezwykłą dziewiętnastowieczną kobietę.

Nagrania powstały 9 maja 2024 roku w Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim podczas konferencji “Królewna z przyszłości” organizowanej przez Ambasadę Królestwa Niderlandów.

Prowadzenie i montaż: Magda Miśka-Jackowska
Produkcja: Michał Woźniak
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestiach poruszonych w podcaście, zapraszamy serdecznie tutaj:
🔹 Julia Wollner: Marianna Orańska. Wolna kobieta… europejska
🔹 Julia Wollner: O małych ojczyznach
🔹 audycja radiowa: Małe ojczyzny
🔹 podcast: cesarzowa Sisi i Morze Śródziemne (odc. 1)
🔹 podcast: cesarzowa Sisi i Morze Śródziemne (odc. 2)