artykuły

Nowa odsłona “Zeszytów Literackich”. Witamy “Palimpsest”!

Redakcja

Rusza nowa strona internetowa "Zeszytów Literackich", w tym dział "Palimpsest", który prezentować będzie teksty zupełnie nowe, odwołując się do tradycji drukowanych "ZL". Już w pierwszym wydaniu znalazło się sporo śródziemnomorskich akcentów.

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że rusza nowa strona “Zeszytów Literackich”! Jak informuje redakcja, będzie ona podzielona na dwie główne części. Podstrona “Zeszyty” będzie stanowiła kompletne archiwum wszystkich 144 numerów kwartalnika ZL. Obecnie można tam znaleźć pierwsze kilkadziesiąt tekstów. Kolejne będą dodawane sukcesywnie. Pięknie nazwana podstrona “Palimpsest” będzie natomiast prezentować teksty zupełnie nowe, odwołując się do tradycji drukowanych “Zeszytów Literackich”.

Palimpsest to rękopis spisany na używanym już wcześniej materiale piśmiennym, z którego usunięto poprzedni tekst. Termin ten pochodzi ze starożytnej greki, od wyrazu παλίμψηστον (palimpseston), gdzie πάλιν palin – "ponownie" i ψάω psao – "ścieram". Najczęściej odnosi się do kosztownego materiału, jakim jest pergamin. Na zdjęciu: Codex Nitriensis – palimpsest z tekstem syryjskim z VI i XII wieku
Palimpsest to rękopis spisany na używanym już wcześniej materiale piśmiennym, z którego usunięto poprzedni tekst. Termin ten pochodzi ze starożytnej greki, od wyrazu παλίμψηστον (palimpseston), gdzie πάλιν palin – “ponownie” i ψάω psao – “ścieram”. Najczęściej odnosi się do kosztownego materiału, jakim jest pergamin. Na zdjęciu: Codex Nitriensis – palimpsest z tekstem syryjskim z VI i XII wieku
 

Już w pierwszym wydaniu “Palimpsestu” Czytelnicy znajdą liczne akcenty śródziemnomorskie, zawsze przecież w “Zeszytach” obecne. Andrzej Franaszek opisuje wizytę Zbigniewa Herberta w Jerozolimie, Adam Szczuciński pisze o San Michele – wyspie Brodskiego, a swoją podróż na grecki półwysep Mani w poszukiwaniu Znaków relacjonuje Jan Maria Kłoczowski. Koniecznie zapoznajcie się też z poezją Izraelki Agi Miszol – laureatki tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Herberta, słynnej w świecie, nieznanej w Polsce.

 

Drukowane wydania ZL nadal dostępne są w sklepie na stronie zeszytyliterackie.com
Drukowane wydania ZL nadal dostępne są w sklepie na stronie zeszytyliterackie.com
 

Serdecznie polecamy wizytę na www.zeszytyliterackie.pl, życzymy Państwu przyjemnej lektury, a naszym Przyjaciołom z ZL życzymy samych sukcesów i wiele radości z kontynuacji wspaniałego przedsięwzięcia, fundamentalnego dla polskiej i europejskiej kultury.