artykuły podróże sprawdzone adresy styl życia

Poezja i sandały

Julia Wollner

W starożytnej grece czasownik poiein, od którego poezja wzięła swój początek, oznaczał tyle, co „robić". Kreować. Pantelis Melissinos, ateński Poeta–Szewc, tworzy słowem, ale też czynem i pracą własnych dłoni. Pisze wiersze i produkuje najwygodniejsze na świecie sandały. To w nich kolejne już lato odkrywać będę śródziemnomorską rzeczywistość, która poezją wypełniona jest po brzegi.

W ateńskiej dzielnicy Monastiraki, dosłownie u stóp Akropolu, od lat ’20 ubiegłego wieku działa zakład szewski i sklep z obuwiem założony przez Gheorgiosa Melissinosa. Podobno w tej samej okolicy kram z sandałami prowadził przyjaciel samego Sokratesa, niejaki Szymon, jednak przeszło dwa tysiące lat później o Szymonie pamiętają już tylko wybrani archeolodzy, zaś rodzinę, która sto lat temu zajęła jego miejsce, zna w Atenach chyba każdy. Najpierw był Stavros Melissinos, syn Gheorgiosa. Uważał się za poetę i pisarza, jednak twardo stąpająca po ziemi żona przekonała go, że, bardziej niż liryki, ludzie potrzebują trwałych i wygodnych butów. Miała rację, a i mąż okazał się dobry w narzuconym fachu – po kilku latach w sandałach z pieczątką “Poet–Sandal Maker” chodzili Beatlesi, Anthony Queen, Jackie Onassis czy Garry Cooper. Za kilkadziesiąt euro swoją parę może mieć zresztą każdy, bez względu na status i nazwisko. Z miękkiej skóry wytnie je, zszyje i dopasuje do naszej stopy Pantelis, syn Stavrosa. Też poeta i równie zręczny rzemieślnik, który swymi dłońmi sprawi, że będą nosić się jak żadne inne. Wiem, bo sprawdziłam. W modelu Sparta, uwielbianym przez Sophię Loren i Barbrę Streisand, chodzę z przyjemnością już od siedmiu lat. Za to wierszy Melissinosa – ani ojca, ani syna – nadal nie czytałam, choć chyba można je znaleźć w Internecie. Na razie, z początkiem kolejnego lata i w wygodnych sandałach, znów wyruszam poznawać śródziemnomorską poezję. Jest tu wszędzie: w historii, w pejzażach, w dźwiękach i smakach. Czeka. Idziecie ze mną?

 

 

Swoje sandały kupiłam w dawnym sklepie Melissinosa przy ul. Pandrossou 89, jednak niedawno firma poety przeniosła się pod nowy adres (ul. Aghias Theklas 2).
www.melissinos-poet.com