artykuły kultura kino

Sześć filmów z Rzymem w tle

Anna Wityńska

Kilka wybranych filmów, w których Wieczne Miasto jest pierwszoplanowym bohaterem. Wzruszą, rozbawią i zostaną w pamięci.

UWAGA: Zapisz się na kurs do rzymskiej szkoły języka włoskiego SCUDIT i skorzystaj z naszych atrakcyjnych rabatów!

Rzym od wieków przyciąga ludzi ze wszystkich zakątków świata swym bogactwem artystycznym, historycznym i architektonicznym. To właśnie w tym mieście czekają na nas piękne widoki, starożytne świątynie, renesansowe pałace i barokowe kościoły. Nic dziwnego, że Wieczne Miasto już dawno stało się inspiracją dla wielu produkcji filmowych. Także wielu reżyserów i scenarzystów wszystkie drogi prowadzą do Rzymu!

Oto sześć filmów z Rzymem w tle, które was wzruszą, rozbawią i zaciekawią. Ci, którzy mieli już okazję zwiedzić stolicę Włoch, będą mogli powspominać miłe chwile; ci, którzy z różnych względów jeszcze tam nie dotarli, poczują się zachęceni do szybkiej podróży.

1. Listę otwiera klasyka włoskiego kina, czyli Słodkie życie (La dolce vita) Federica Felliniego z 1960 roku. Film opowiada o siedmiu dniach z życia dziennikarza Marcella, jednak prawdziwym głównym bohaterem jest tak naprawdę Rzym i jego mieszkańcy. Reżyser w doskonały sposób wprowadza widza w świat zepsutej elity społeczeństwa lat 50. ubiegłego wieku. To właśnie w tej produkcji powstała najsłynniejsza na świecie scena filmowa z udziałem Anity Ekberg i Marcella Mastroianniego, przedstawiająca parę kochanków kąpiącą się w Fontannie di Trevi.

Fontana di Trevi. Fot.: Milky Fountain | by Giovanni_Ve Milky Fountain
Fontanna di Trevi – miejsce słynnej filmowej kąpieli. Fot.: Milky Fountain

2. Ikona kina Audrey Hepburn, szalenie przystojny Gregory Peck i kultowy skuter Vespa – to chyba wystarczy, by zachęcić do obejrzenia Rzymskich wakacji (Roman Holiday) Williama Wylera. Komedia romantyczna z 1953 roku opowiada o spotkaniu amerykańskiego reportera i księżniczki, która postanawia porzucić na jakiś czas sztywne dworskie reguły i zaznać rzymskich uciech (Audrey Hepburn dostała Oscara za tę rolę). Jedna z najbardziej znanych scen filmu dzieje się przy Ustach Prawdy w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin.

Plac Hiszpański. Fot.: Pexels
Plac Hiszpański, gdzie lubiła bywać postać grana przez Audrey Hepburn. Fot.: Pexels

3. Brytyjski melodramat Rzymska wiosna Pani Stone (The Roman Spring of Mrs. Stone, 1961) wyreżyserowany przez José Quintero to wzruszająca opowieść o kobiecie, która pomimo niemłodego już wieku diametralnie zmienia swoje życie. Pani Stone (w tej roli znakomita Vivien Leigh) leci na wakacje do stolicy Włoch. Podczas podróży na pokładzie samolotu umiera jej mąż. Wdowa postanawia jednak kontynuować podróż. W Rzymie wdaje się w romans z dużo młodszym od siebie mężczyzną. Podobnie jak w Słodkim życiu, reżyser doskonale wprowadza widza w świat rzymskiego społeczeństwa lat 60. XX wieku.

 

Piazza di Pietra. Fot. H. Barrison
Piazza di Pietra – w okolicznych kawiarniach bywała pani Stone. Fot. H. Barrison

4. Duszę współczesnego Rzymu poznamy, oglądając Wielkie Piękno (La grande bellezza, 2013). Paolo Sorrentino, podobnie jak wielki mistrz kina Fellini, kreuje Wieczne Miasto na głównego bohatera filmu. Fabuła przypomina tę ze Słodkiego życia: starzejący się dziennikarz, podróżując po Wiecznym Mieście, wspomina bezpowrotnie utraconą młodość. Widz, poznając najskrytsze pragnienia Jepa Gambardelli, ma jednocześnie okazję zatopić się w klimat współczesnego miasta. W 2014 roku film otrzymał Oscara dla najlepszej produkcji nieanglojęzycznej.

Parco degli acquedotti, gdzie zwykł spacerować bohater "Wielkiego piękna". Fot. ShockWave2 / Wikipedia
Parco degli acquedotti, gdzie zwykł spacerować bohater “Wielkiego piękna”. Fot. ShockWave2 / Wikipedia

5. Z Wiecznym Miastem wiąże się także twórczość Woody Allena. Zakochani w Rzymie (To Rome with Love, 2012) to komedia romantyczna. Przeplatają się w niej historie osób, które z jakiegoś powodu znalazły się w stolicy Włoch. Film przyciąga nie tylko znanymi obrazkami z Rzymu, takimi jak Plac Wenecki, Schody Hiszpańskie czy Zatybrze, ale także atrakcyjną obsadą aktorską. Główne role grają w nim m.in. Roberto Benigni, Alec Baldwin, Penelope Cruz oraz, jak zwykle, sam Woody Allen.

Piazza Venezia. Fot.: Max Pixel
Piazza Venezia czyli Plac Wenecki – nie mogło go zabraknąć w filmie Allena. Fot.: Max Pixel

6. Na koniec nie można nie wspomnieć o wielkiej produkcji Ridleya Scotta, jaką jest Gladiator (2000). Akcja filmu rozgrywa się w czasach starożytnego Rzymu. Opowiada o wybitnym generale Maximusie (Russel Crowe), który, straciwszy wszystko, staje się niewolnikiem-gladiatorem. Jego życie będzie teraz obiektem walki na arenie. Na uwagę zasługuje wzruszająca oraz idealnie współgrająca z akcją filmu muzyka Hansa Zimmera. Film został obsypany wieloma nagrodami. Zdobył pięć Oscarów w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor (Russel Crowe), najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk, najlepsze efekty specjalne.

Koloseum. Fot. domena publiczna
Koloseum czyli amfiteatr Flawiuszy – jedna z najsłynniejszych aren, na której ginęli gladiatorzy. Fot. domena publiczna

Jakie są Twoje ulubione filmy o Rzymie? Jeśli masz ochotę na więcej inspiracji, kliknij tutaj: Wybór redakcji. Ekipa Lente dzieli się swoimi najukochańszymi tytułami!

 

Zdjęcie główne: Kevin Poh / Flickr