podróże sprawdzone adresy

4 andaluzyjskie pueblos blancos, które warto odwiedzić

Julia Wollner

Białe wioski i miasteczka, zwane po hiszpańsku pueblos blancos, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu południowej Hiszpanii. Malowane wapnem fasady tamtejszych domów stanowią doskonałe tło dla barwnych dekoracji kwietnych i kolorowych azulejos, a biel murów kontrastuje z błękitem nieba i bujną śródziemnomorską roślinnością.

Nasze rodzinne pobyty w Andaluzji, bardzo zresztą częste, mają zwykle dosyć powtarzalny rytm: dni spędzone nad morzem lub na morzu przeplatają się z wycieczkami, podczas których poznajemy bogactwa tego regionu. Muzea, galerie, cuda architektury, parki krajobrazowe są tu tak liczne, że nadal nie odkryliśmy ich wszystkich, choć od lat spędzamy na południu Hiszpanii przynajmniej kilka tygodni w roku.

Jedną z naszych ulubionych met, pozwalających odetchnąć od gwaru roztańczonej Malagi i rozśpiewanej Sewilli, są małe pueblos blancos, rozsiane licznie wśród andaluzyjskich gór. Oto cztery z nich, które lubię szczególnie; białe wioski, które kuszą… najpiękniejszymi kolorami.

 

Frigiliana

Frigiliana słynie przede wszystkim ze wspaniałych widoków, które zapewnia jej położenie: 300 metrów nad poziomem morza. Z tamtejszych wzniesień można czasem zobaczyć wybrzeże Afryki; cieszy także spojrzenie na pobliską Nerję.

 

 

 

Warto zaplanować obiad albo tapas w jednej z restauracji z widokiem na okolicę. Szczególnie polecam La Taberna del Sacristan (Plaza de la Iglesia, 3), The Garden Restaurant (Calle Santo Cristo s/n) oraz Restaurante Al Fuente (Calle Real 32).

 

Mijas 

Mijas jest uroczym miasteczkiem w prowincji Malagi, które szczególnie lubią małe dzieci: miejscowość słynie bowiem z osiołków, którymi można poruszać się po jej wąskich uliczkach.

 

 

 

Kieszonkowe warto przeznaczyć na zakupy w sklepie z ręcznie malowaną ceramiką, prowadzonym przez spółdzielnię lokalnych artystów: Artesania Española (Calle de los Caños, 5, 29650 Mijas). Niestety w większości pozostałych sklepów dostępne są raczej wyroby chińskie udające andaluzyjskie rękodzieło.

Estepona

Estepona jest nadmorskim kurortem z piękną promenadą ocienioną palmami i uroczym placem Plaza de las Flores, wypełnionym kwiatami.

 

 

Jedną z jej największych atrakcji Estepony jest szlak kolorowych murali, które zdecydowanie warto zobaczyć! Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas powstało na gruzach dawnej twierdzy mauretańskiej. Zabudowa miasteczka osadzona jest między ścianami stromego wąwozu, a nad domami wznoszą się gigantyczne skały.

 

 

 

Podczas wizyty w tym skalnym mieście warto usiąść na kieliszek wina w jednym z barów pod wiszącą skałą, np. w La Tasca  (Calle Cuevas del Sol 71, 11692 Setenil de las Bodegas). Winorośl uprawiana jest tu co najmniej od XIII wieku, a wytwarzane lokalnie wino ceni się w całym regionie. Przypomina o tym nazwa miejscowości: bodegas to przecież nic innego, jak piwnice na wino.

 Wszystkie zdjęcia: Julia Wollner