styl życia osobiście

Chlebem i solą

Julia Wollner

Przeobrażająca się na wiosnę ziemia karmi nas ziarnem, obdarza bogactwem. W te święta spróbuj podzielić się nimi z kimś, kto bardzo ich potrzebuje.

Chleb – dostatek, pomyślność, prawda i zaufanie. Łamanie się pieczywem jest znakiem przyjaźni; łączy dłonie nad darem ziemi, która za jego sprawą utrzymuje nas przy życiu. W swej nieograniczonej i zachłannie przez nas wykorzystywanej hojności, ta sama dobra, troskliwa ziemia daje nam sól – bezcenny symbol niewinności, czystości, nieugiętości wobec zła. Złożone zgodnie obok siebie, ziarno zboża i ziarenko soli stają się synonimem gościnności i zamieniają w gest otwartości na drugiego człowieka.

Jeśli Wielkanoc, najpiękniejsze wiosenne święto, ma być celebracją przemiany, to w tym roku niech upłynie nam ona pod znakiem chleba i soli. Nakarmijmy tych, którzy tego potrzebują. Ochrońmy przed trudnościami słabszych. Powitajmy tych, którzy do nas przybyli; ugośćmy tych, którzy zjawili się u naszych progów. W te święta, kiedy Dobro powstaje z ziemi, zmieńmy kawałek świata wokół nas.

Chleba i soli na pewno starczy dla wszystkich.

Wesołych Świąt!

 

Wyrażenie “chlebem i solą”, poza swą przejmującą symboliką, ma od niedawna także zupełnie praktyczne znaczenie. Jako nazwy własnej używa go grupa zaangażowanych społecznie osób, które działają na rzecz uchodźców i migrantów przebywających w Polsce, w tym ofiar działań wojennych w Syrii, najbardziej cierpiącym obecnie rejonie Śródziemnomorza.

Uchodźcy potrzebują naszego wsparcia! Jeśli chcesz je okazać, możesz na przykład:

– zacząć reagować na coraz częstszą mowę nienawiści (o tym, co robić, by nie stała się powszechna, przeczytaj tutaj)
– pamiętać o nich podczas domowych porządków czy drobnych zakupów (Chlebem i Solą często udostępnia listę przedmiotów potrzebnych w danej chwili na swoim fanpage’u)
– pomóc w znalezieniu mieszkania lub pracy 
– zgłosić się jako wolontariusz. Ja będę pomagać w nauce języka polskiego; może Ty zechcesz pomóc jakiemuś maluchowi w nauce matematyki czy innego przedmiotu, który jest dla niego wyzwaniem? Napisz wiadomość na Fejsbuku! 
– przekazać dowolną kwotę pieniędzy do fundacji związanej z Chlebem i Solą:
Fundacja Polska Gościnność
nr konta to: 72 1600 1462 1816 2904 6000 0001
Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe.