kultura książki inspiracje styl życia kuchnia

Ewa Karolina Cichocka, Lampart w pomarańczach. Sycylijskie zapiski kulinarne

Redakcja

Jak z prostych składników szybko przygotować dania pachnące morzem i wakacjami? Ta książka dostarczy wielu ciekawych podpowiedzi.

Sycylia kusi podróżników nie tylko pięknymi pejzażami i wielowiekową historią; coraz popularniejsze stają się też wyjazdy kulinarne na Trinacrię. Dzięki staraniom dziennikarki Ewy Karoliny Cichockiej, która od lat z pasją opisuje największą śródziemnomorską wyspę, najwspanialsze sycylijskie smaki i aromaty mają teraz szansę trafić na polskie stoły. Zanim to nastąpi, odwiedzimy jeszcze tamtejsze targowiska, przejdziemy się korytarzami eleganckich pałacyków, a nawet zawitamy na plan filmowy. Przyjrzymy się ulubionym smakołykom komisarza Montalbano; dowiemy się też, jakie sycylijskie potrawy zachwycają znanych Polaków związanych z Sycylią, w tym Krzysztofa Zanussiego czy Jerzego Stuhra. Później zaś możemy oddać się ucztowaniu, korzystając z kilkudziesięciu przepisów zebranych przez autorkę. Jak sama podkreśla, przeważają wśród nich dania na bazie warzyw i owoców morza, które zachwyciły ją swoją oryginalnością i, jednocześnie, prostotą wykonania.

Dwie opowieści Ewy Cichockiej, stanowiące dzisiaj część książki Lampart w pomarańczach, w odrobinę zmienionej formie ukazały się na internetowych łamach magazynu “Lente”. Są to Uczta Lamparta oraz Marzenie głodnego. Uliczne jedzenie w Palermo. Zachęcamy do ich lektury, a następnie do sięgnięcia po książkę!

Ewa Karolina Cichocka, Lampart w pomarańczach. Sycylijskie zapiski kulinarne, Bernardinum, Pelplin 2021