artykuły podróże

Ha-Ir HaLevana. Białe Miasto w Tel Awiwie

Redakcja

Białe Miasto to zespół około 4 tysięcy budynków w Tel Awiwie w Izraelu. Ten architektoniczny ewenement, wzniesiony w stylu Bauhaus i międzynarodowym, w 2003 umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kiedy w 2003 roku umieszczano zespół miejski Białego Miasta Tel Awiwu na liście światowego dziedzictwa UNESCO, argumentowano to faktem, że stanowi on wybijający się przykład planowania nowego miasta i architektury z wczesnego wieku XX, adaptowany do wymogów konkretnego kulturowego i geograficznego kontekstu.

Innowacyjne na swoje czasy budynki Białego Miasta (hebr. העיר הלבנה, Ha-Ir HaLevana) charakteryzowała funkcjonalność, prostota i przestronne wnętrza. Zaprojektowali je żydowscy architekci uciekający w latach 20. i 30. z hitlerowskich Niemiec, opierając się na zasadach szkoły Bauhaus i zaleceniach francuskiego architekta Le Corbusiera.

Fot. Sambach / Wikimedia Commons
Fot. Sambach / Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

Tel Awiw szczyci się największym skupiskiem budynków w stylu Bauhaus na świecie. Od południa ogranicza je ulica Allenby, od wschodu – Begin oraz Ibn Gvirol, od północy rzeka Yarkon, a od zachodu – morze. Do najpopularniejszych tras spacerowych należą ulica Sheinkin, wypełniona modnymi butikami, oraz przestronny Rothschild Boulevard, gdzie warto skorzystać z oferty licznych kiosków z lokalnymi przysmakami.

Zdjęcie główne: ulica Pines w Tel Awiwie, fot. Ludvig14 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0