artykuły podróże sprawdzone adresy

Izrael na randkę. 5 najbardziej romantycznych miejsc

Uri Wollner

Polacy coraz chętniej odkrywają Izrael – szlakiem pielgrzymkowym, w poszukiwaniu nowych smaków czy korzystając z uroków ciepłego morza. Czy wiedzieliście jednak, jak wiele pięknych miejsc, z równie pięknymi widokami, kraj ten może zaoferować zakochanym? Oto moja prywatna lista 5 najbardziej romantycznych adresów. Porwijcie tam ukochaną lub ukochanego!

1. Stare Miasto w Jafo

Nasza stołeczna starówka usytuowana jest na południowym krańcu Tel Awiwu, nad brzegiem Morza Śródziemnego. Uważa się ją za najstarszy port świata, a jej nazwa oznacza w języku hebrajskim dokładnie tyle, co “piękna”. Trudno o lepszą rekomendację! Warto przejść się jej malowniczymi uliczkami, posiedzieć w jednej z niezliczonych kawiarni, szperać wśród tysięcy cudów na targu staroci. Zakochani powinni koniecznie odwiedzić tamtejszy most życzeń w parku HaPisgah, udekorowany płaskorzeźbami ze znakami zodiaku. Tubylcy wierzą, że jeśli dotknie się tabliczki ze swoim znakiem, jednocześnie podziwiając piękny widok na Mare Nostrum, nasze marzenie zostanie spełnione. Spróbujcie w parze, tak jest raźniej!

Skorpion na moście życzeń w Jafo, fot. Shayan / Flickr
Skorpion na moście życzeń w Jafo, fot. Shayan / Flickr, CC BY 2.0

 

 

2. Stary port w Cezarei

Port w Cezarei to miejsce pełne antycznych cudów – znajdziemy tam m.in. rzymski teatr oraz ruiny pałacu i świątyni Heroda. W maju 2019 roku po skrupulatnym remoncie ponownie otworzono też multimedialne centrum historyczne dla zwiedzających. Po wizycie cofającej nas o 2 000 lat warto przysiąść na plaży nieopodal starożytnego akweduktu pochodzącego z czasów Heroda, przerabiany za panowania Hadriana i później w czasach bizantyjskich. Co powiecie na romantyczny piknik w jego cieniu? Szum morza, bliskość historii i niezwykła atmosfera sprawią, że Wasza randka na pewno będzie udana!

Aby dostarczyć mieszkańcom Cezarei wodę pitną, starożytni wybudowali kamienny akwedukt, który doprowadzał ją ze źródeł położonych kilkanaście kilometrów dalej na północ
Aby dostarczyć mieszkańcom Cezarei wodę pitną, starożytni wybudowali kamienny akwedukt, który doprowadzał ją ze źródeł położonych kilkanaście kilometrów dalej na północ

 

3. Mitzpe Ramon i gwiazdy

Pustynia Negew to zdecydowanie jeden z ulubionych kierunków randkujących Izraelczyków, szczególnie, jeśli lubią patrzeć w gwiazdy. Wspaniale ogląda się je z największego na świecie krateru krasowego noszącego nazwę Ramon (Makhtesh Ramon), tuż obok miejscowości Mitzpe Ramon. Znajdziecie tu wiele tras trekkingowych; romantycy nocować mogą w namiotach na pustyni, a także skorzystać z atrakcji takich, jak jazda konna przy zachodzie słońca lub oglądanie dalekich planet przez teleskop.

Krater Ramon jeszcze za dnia, fot. Zairon / Wikimedia
Krater Ramon jeszcze za dnia, fot. Zairon / Wikimedia, CC BY-SA 4.0


4. Wschód słońca w Sde Boker lub Masadzie

Skoro podziwialiśmy już gwiazdy, czas także na wspólne spędzenie poranka! Najbardziej malownicze rozpoczęcie dnia zapewni nam wycieczka do południowo-izraelskiego kibucu Sde Boker lub do twierdzy Masada. W pierwszym miejscu koniecznie odwiedźcie także grób Ben Guriona, w drugim – zdecydujcie się na późniejsze zwiedzanie starożytnej fortecy położonej na szczycie płaskowyżu. Wschody słońca w Masadzie uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie – światło wyłania się tu powoli zza gór, wypełniając swoim blaskiem złocistą pustynię. Zimą dzieje się to ok. 5.30 rano, latem nawet godzinę wcześniej. Pamiętajcie, że konieczna będzie piesza wędrówka pod górę – kolejka uruchamiana jest dopiero o 8:00.

Widoki z Masady – o świcie jeszcze piękniejsze! Fot. Addy Cameron-Huff / Flickr, CC BY 2.0
Widoki z Masady – o świcie jeszcze piękniejsze! Fot. Addy Cameron-Huff / Flickr, CC BY 2.0


5. Róże w Jerozolimie czyli Wohl Rose Garden Jerusalem

Róża od wieków kojarzy się z miłością i namiętnością, zaś Izrael – czego mogliście nie wiedzieć – zaliczany jest do najważniejszych światowych producentów kwiatów, w tym róż. Przechadzka po różanym ogrodzie w stolicy kraju wydaje się więc właściwą decyzją dla poszukujących romantycznych wrażeń! W Wohl Rose Garden podziwiać można ponad 15.000 krzewów różanych z ponad 400 gatunków. Wśród pachnących roślin rozstawione są wygodne ławeczki, idealne na małe tête-à-tête.

Wohl Rose Garden, Yair Aronshtam / Flickr, CC BY-SA 2.0
Wohl Rose Garden, Yair Aronshtam / Flickr, CC BY-SA 2.0

 

Po wizycie w różanym raju możecie udać się do Israel Museum, gdzie zakochane pary chętnie fotografują się na tle stalowej rzeźby Roberta Indiany, czyli wielkiego napisu Ahava (“miłość” po hebrajsku).