Uwaga! Trwa obecnie wdrażanie nowej wersji strony. Za ewentualne trudności w działaniu przepraszamy.
artykuły kultura książki

Maciej A. Brzozowski, Włosi. Życie to teatr

Julia Wollner

O książkowych nowościach na temat Włochów i Włoszek wypowiadałam się ostatnio wyjątkowo sceptycznie. Książka M. A. Brzozowskiego, która w 2014 roku wyróżniona została Nagrodą Literacką im. L. Staffa, pokazuje, że o Italii wciąż jeszcze można pisać ciekawie, świeżo i mądrze.

Tekst pochodzi z roku 2014; ukazał się na stronie internetowej magazynu o Włoszech “La Rivista”.

 

Kiedy na moim redakcyjnym biurku w “La Riviście” wylądowała książka Macieja A. Brzozowskiego, zatytułowana Włosi. Życie to teatr i opublikowana przez wydawnictwo Muza, byłam lekko przerażona. Na okładce widnieją długie nogi obutej w eleganckie szpilki kobiety, prowadzącej skuter, najpewniej Vespę. Panie w kusych spódniczkach to nie moje klimaty, pomyślałam. Ze względu na miłe stosunki z Wydawnictwem Muza (wydawcą), postanowiłam jednak dać książce szansę. I dobrze, bo jej wnętrze skrywa masę ciekawostek i interesujących rozważań na temat naszego ukochanego kraju. Z radością podkreślam ołówkiem te, które i dla mnie są nowością. Czy wiecie na przykład, skąd wzięło się przekonanie, że kolor czarny jest wyjątkowo elegancki? Albo ilu jest we Włoszech policjantów? I czy domyślilibyście się, że “oślepiacze mężów” to rodzaj makaronu?

 

 

Maciej A. Brzozowski jest italianistą, tłumaczem, dziennikarzem. Postanowił wydać książkę, która, w odróżnieniu od wielu innych pozycji zalewających sklepowe półki, nie tyle sławi toskańskie słońce, pizzę i mandolinę – że tak się posłużę moją ulubioną metaforą – ile opowiada o tych, którym tę słynną pizzę i mandolinę zawdzięczamy. We Włoszech, podobnie jak my, zakochany jest na zabój; we Włochach – z umiarem. Z dystansem i ironią, a zarazem ciepłem i zrozumieniem obserwuje ich zwyczaje, aby później przedstawić je czytelnikowi, pokazując, że szufladkowanie mieszkańców Italii to ostatnia rzecz, jaka powinna przychodzić nam do głowy.

Do czytania marsz! I koniecznie naostrzcie ołówki…

 

Maciej A. Brzozowski, Włosi. Życie to teatr, Wydawnictwo Muza S.A., Warszawa 2014

 

Za książkę Włosi. Życie to teatr Maciej A. Brzozowski otrzymał Nagrodę Literacką im. L. Staffa w kategorii “Popularyzacja wiedzy o Włoszech” (2014).