kultura książki podróże inspiracje styl życia

Metamorfozy – najnowsza publikacja Lente

Redakcja

Zmiany – oto temat przewodni naszej najnowszej publikacji. Niektórych napawają lękiem, nas popychają do rozwoju, odświeżają, motywują, dodają energii. Są jak filiżanka mocnej kawy o poranku. Możemy uznać ją za gorzką i parzącą, złościć się, że zbyt gwałtownie odgania sen; możemy też delektować się jej smakiem, aromatem i pobudzającym działaniem, które pozwala wziąć się za podbijanie świata.

Wielu pragnie zmian; niewielu pragnie się zmienić. Marzą o zmianie, która zostanie im podana na tacy; o zmianie, którą przeprowadzą za nich inni, najlepiej bezboleśnie, bezszelestnie, a jednak z pozytywnym rezultatem.

Kup już teraz! Książka dostępna jest w naszym sklepie internetowym.

Są też tacy, którzy zmiany wszelkiej unikają jak ognia. Wolą zamknąć się w sprawdzonych trybach codziennej rutyny, choćby nielubianej, bo jest stała, niezmienna, już poznana. Boją się tego, co nowe, bo zmusza do zadawania pytań i szukania odpowiedzi – wysiłku, który kosztuje, czasem boli, ale pozwala dojrzewać.

Morze Śródziemne – ta doskonała szkoła postaw i umiejętności, skarbnica symboli i sprawdzonych wartości – od wieków i bez ustanku pokazuje nam, że rzeczywistość podlega ciągłym przeobrażeniom. Nic nie pozostaje takie samo, wszystko się zmienia, a zmiany te są jedyną składową rzeczywistości, której możemy być w stu procentach pewni. Jednak zmiana nie musi być czymś narzuconym z zewnątrz: zamiast tego, może wypływać z nas samych, wynikać z naszej decyzji. Jest wówczas dużo łatwiejsza do przyjęcia, wzbudza mniejszy lęk i niepokój.

W naszej pięknie wydanej antologii pragniemy zaproponować wspólne przyjrzenie się śródziemnomorskim metamorfozom – od Owidiusza po włoską literaturę dziecięcą, od rewolucji w designie przez niezwykłe tajemnice południowoeuropejskich cykad, od rzymskich ogrodów po grecką rzeźbę, od sekretów śródziemnomorskich pszczół i uzdrawiającego miodu po andaluzyjskie motyle. Analizować będziemy filmową karierę Sofii Loren i Marcella Mastroianniego; poznamy lepiej twórczość Caravaggia, Salvadora Dalí i Élisabeth Vigée-Le Brun. Zagłębimy się w teksty najbardziej inspirujących antycznych filozofów. Podróżować będziemy po zmieniających się Bałkanach, w tym po przechodzącej transformację Albanii; inspiracji do działania szukać na gorącej Krecie. W Maroku poznawać będziemy nową sytuację tamtejszych kobiet, a w Izraelu obserwować ciągłe przemiany Jerozolimy.

 

Więcej informacji, w tym opis treści oraz fotografie wnętrza albumu (twarda okładka, 248 stron, kredowy papier) znaleźć można tutaj.

Razem z całą redakcją serdecznie zapraszam do zakupu… i do porzucenia lęku przed zmianami. Doceńmy je raczej tak, jak koneser docenia dobrą kawę. My zapewnimy do niej najlepszą lekturę!