aktualności cyklicznie sapere aude styl życia

Najzdrowszy kraj świata leży nad Morzem Śródziemnym. Nie, to już nie Włochy!

Śródziemnomorska dieta i klimat, pozytywnie oceniana służba zdrowia oraz imponująca średnia długość życia mieszkańców – oto, co sprawia, że jedno ze śródziemnomorskich państw wygrywa w rankingu najzdrowszych krajów świata!

Według zeszłorocznej edycji rankingu Bloomberg Healthiest Country Index (2019), Włochy straciły swoją pozycję najzdrowszego kraju na świecie. Wyprzedziło je państwo, które w poprzednim wydaniu listy znajdowało się na 6. miejscu – Hiszpania.

Całość wykazu obejmuje 169 krajów. Na 3. miejscu znalazła się tym razem Islandia, na 4. – Japonia, na 5. – Szwajcaria, a za nimi Szwecja. Na 10. miejscu uplasował się śródziemnomorski Izrael.

Twórcy Bloomberg Healthiest Country Index  pod uwagę biorą przede wszystkim  oczekiwaną długość życia mieszkańców danego kraju; w Hiszpanii do 2040 roku ma ona wynosić prawie 86 lat. Dodatkowo rozpatrywana jest jakość służby zdrowia i inne czynniki.

 

Na zdjęciu: Plaza de España w Sewilli, fot. Fabio Ballasina / Unsplash

 


Temat roku 2020

Ciało

Kochać ciało gładkie i sprężyste, kochać ciało stare i spracowane, spragnione troski i wdzięczności za to, jak wiernie nam służy. Otoczyć ciało opieką, dać mu dobrze zjeść, napoić, ucieszyć słońcem i pieszczotą wiatru. Utulić, zbliżyć do drugiego ciała. Poczuć. I iść z nim przez życie tak, by i dusza była zadowolona – uczciwie, uważnie, świadomie. Pięknie i dobrze. Oto wyzwanie na ten rok, nad Naszym Morzem aktualne od tysiącleci.


kalendarz wpisów

POPRAWIAMY FORMĘ

Nasza strona jest w przebudowie. Pewne funkcje mogą nie być dostępne. Dziękujemy za cierpliwość!