O flamenco. Lente – podcast o kulturze śródziemnomorskiej S03E11
Julia WollnerFlamenco wydaje się nieodłącznym elementem andaluzyjskiej i hiszpańskiej tożsamości. Czy jednak rzeczywiście nim jest?
Materiał powstał w ramach płatnej współpracy z wydawnictwem Pascal, które opublikowało książkę Moniki Bień-Königsman pt. Andaluzja. Tapas, flamenco i gaje oliwne.
Posłuchaj moich opowieści o Morzu Śródziemnym – teraz na Spotify, Youtube, Apple, Google i innych popularnych platformach podcastowych oraz bezpośrednio tutaj, na stronie magazynu “Lente”.
W trzecim sezonie podcastu zapraszam Cię do wspólnej refleksji nad kwestią TOŻSAMOŚCI. W jaki sposób widzą siebie mieszkańcy Śródziemnomorza, co ich łączy, a co dzieli? W jaki sposób odczuwają i wyrażają swoją odrębność, jakie historie opowiadają na swój temat? Poznaj je bliżej w naszym podcaście!
W tym odcinku podcastu przyglądamy się zjawisku kulturowemu, jakim jest flamenco. Próbujemy zrozumieć jego istotę; pod lupę bierzemy też klisze, wyobrażenia i błędne przekonania na jego temat. Nasze ekspertki: Emilia Dowgiało-Sánchez, Małgorzata Matuszewska i Jadwiga Romanowska, a także autorka książek o Hiszpanii Monika Bień-Königsman, tłumaczą, jaki jest związek flamenco z andaluzyjską i hiszpańską tożsamością, jak wygląda sytuacja flamenco w czasach globalizacji i migracji oraz czy flamenco to oby na pewno taniec wypełniony przede wszystkim zmysłowością.
blog Moniki Bień-Königsman: Hiszpańskie smaki
fanpage Emilii Dowgiało-Sánchez: Taniec flamenco
strona Małgorzaty Matuszewskiej: Danza
kontakt do Jadwigi Romanowskiej: Instytut Studiów Międzykulturowych UJ